Krach OP Prostějov: Prodej vynesl jen 408 milionů

ČTK ČTK
11. 2. 2014 15:29
Letos v lednu byl prodán i hlavní areál zkrachovalého OP v Prostějově
Foto: Petr Protivánek

Prostějov - Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) je po prodeji většiny jeho výrobních areálů a dalšího majetku zhruba 408 milionů korun, přičemž věřitelé OP přihlásili pohledávky za více než dvě miliardy korun.

Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Největším a zároveň zajištěným věřitelem OP je České spořitelna, která se kvůli výplatě první části peněz od loňského roku soudí.

Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská ve zprávě zaslané Krajskému soudu v Brně oznámila, že na účtech OP bylo na konci loňského roku bezmála 350 milionů korun. Letos v lednu pak byl prodán i hlavní areál OP v Prostějově, který za 58 milionů korun koupila firma Astria Group.

Horská už dříve uvedla, že například z prodeje několika výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků bylo získáno téměř 99 milionů korun. Dalších 58 milionů korun vynesl prodej výroby na míru a 35 milionů korun prodej výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Z prodeje zásob přibylo na účtech OP několik desítek milionů korun.

Správkyně loni prodala také část ochranných známek. Například známka OP Prostějov Profashion, které byla vlajkovou značkou OP, byla v aukci vydražena za 790 tisíc korun. Nyní zbývá prodat ještě například soubor pohledávek, které měl OP u svých odběratelů.

Žaloba na insolvenční správce

Kolem výtěžku z prodeje majetku OP jsou ale nejasnosti. Česká spořitelna loni zažalovala dva bývalé insolvenční správce OP, po nichž z pozice největšího věřitele požaduje zaplatit 209 milionů korun. Peníze získané z prodeje zásob oděvních výrobků insolvenční správci podle právníků spořitelny nezákonně utratili.

V žalobě Česká spořitelna vypočítala, že v době úřadování dvou bývalých insolvenčních správců byly prostřednictvím sítě podnikových prodejen OP prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun, avšak na účtech a v pokladnách OP na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů korun připadlo na prodané zásoby.

Česká spořitelna nesouhlasí ani s částkou určenou k první výplatě na její účet. Podle dubnového verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku OP inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požaduje 103 milionů korun. Vrchní soud v Olomouci dal spořitelně loni na podzim za pravdu a sporem, zda z dosavadního celkového výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku, se nyní bude zabývat Nejvyšší soud v Brně.

555 věřitelů

Pohledávky vůči OP nárokuje podle insolvenčního rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně dluží prostějovská textilka zhruba 675 milionů korun.

Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet snížil na několik stovek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy