OP Prostějov v úpadku prohloubil ztrátu na 408 milionů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 5. 2011 15:42
Věřitelé chtějí 2,15 miliardy, podnik prodělal loni 408 milionů, hodnota jeho majetku klesá.
Poslední částí podniku, která funguje, je výroba oděvů na míru.
Poslední částí podniku, která funguje, je výroba oděvů na míru. | Foto: Petr Protivánek

Prostějov - Pokračující výroba oděvů na míru, která je jedinou funkční částí zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) nedokázala zabránit v loňském roce prohloubení ztráty firmy.

Jak informovala ČTK, ztráta se zvýšila na 408,4 milionu korun oproti 322,8 milionu o rok dříve.

ČTK informaci získala ze zprávy insolvenčního správce podniku zveřejněné v insolvenčním rejstříku. Podle informací z něj své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun.

Někdejší největší textilní firma v zemi hospodařila se ztrátou i začátkem letošního roku. Podle zprávy insolvenčního správce v období od začátku ledna do konce března její propad činil více než 52 milionů korun. Obrat firmy v tomto období dosáhl 48,4 milionu korun.

OP je již od ledna minulého roku v insolvenci. Brněnský samosoudce Jan Kozák ho původně poslal v loni v květnu do konkurzu, protože nikdo nepředložil reorganizační plán. Jeho kolegyně z brněnského soudu Eva Krčmářová však konkurz v prosinci zrušila z podnětu žaloby největšího věřitele OP, České spořitelny (ČS), podle níž bylo insolvenční řízení Kozákovi přiděleno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

Rozhodnutí Krčmářové potvrdil začátkem dubna olomoucký vrchní soud, když zamítl odvolání druhého největšího věřitele OP, společnosti Pyrghos Lefkos. Řízení se tak vrátilo do fáze reorganizace. Kvůli tomu se zastavil připravovaný prodej majetku OP, jehož hodnota klesá. Ještě loni v lednu měl OP podle odhadu znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy korun, v současnosti to může být o stovky milionů méně.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy