Mimořádná zpráva

Ombudsman vyšetřuje týrání dělníků ve Škodě

Tomáš Fránek
31. 8. 2007 11:08
O prošetření ho požádal polský ombudsman

Brno - České úřady se dostatečně nezabývaly stížnostmi na pracovní podmínky, které podali polští dělníci pracujících v automobilce Škoda přes personální agentury.

Zjistil to veřejný ochránce práv Otakar Motejl, který na základě žádosti polského ombudsmana začal pracovní podmínky pro polské pracovníky v jedné z největších tuzemských firem prověřovat.

Otroci z Polska?

Loni na podzim napsal vlivný polský deník Gazeta Wyborcza, že několik stovek polských dělníků ve Škodovce pracuje i žije jako otroci.

Dělníci vyrábějící Octavie a Fabie podle listu živoří ve starých barácích se špinavou podlahou. Chybí jim ochranné pracovní prostředky, jako jsou boty nebo rukavice, musí několikrát týdně dělat přesčas a mají nízké platy.

Případ prošetřuje i polská prokuratura

Obvinění nejprve odmítla ostravská personální agentura Zetka Auto. Za přehnané a nepravdivé označilo zprávu listu i vedení automobilky.

Polský ombudsman se tak se žádostí o prošetření situace polských dělníků obrátil na Motejla. Ten začal prověřovat, jaké jsou pracovní a ubytovací podmínky polských dělníků.

Neuspokojivá opatření

A při své kontrole zjistil, že inspekce práce, kam si dělníci stěžovali, jejich stížnosti důkladně neprověřila a spokojila se pouze s opatřeními automobilky. "Ta ale byla neuspokojivá, jednalo se zejména o oblast mzdových nároků agenturních zaměstnanců vůči kmenovým zaměstnancům Škoda Auto," uvedl Motejl ve své zprávě o činnosti předané Poslanecké sněmovně.

Mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková deníku Aktuálně.cz potvrdila, že kontrola ještě není skončena, a proto zatím o ní nebude ombudsman zveřejňovat další podrobnosti.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Na diskriminaci bude dohlížet ombudsman

Člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn deníku Aktuálně.cz řekl, že vedení firmy s Motejlem jednalo, o výsledcích kontroly zatím nemá informace. Podle něj se vedení firmy snaží co nejvíce podmínky pro agenturní pracovníky kontrolovat. "Udělali jsme nové výběrové řízení na personální agentury. Velmi důsledně dbáme na dodržování zákoníku práce a dalších podmínek pro najímané dělníky," řekl Jahn

Cizinců přibývá

Podle něj se stejně jako kmenovým zaměstnancům i pracovníkům najímaným přes agentury automobilka zvýšila platy. "Nevím, z jakých informací veřejný ochránce práv u platů vychází," dodal Jahn.

Znovu také potvrdil, že informace o špatných podmínkách pro ubytování polských dělníků nejsou pravdivé..

Foto: Škoda Auto

Škoda Auto zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho je 23 034 kmenových, zbytek najímá u agentur. Jde především o dělníky ze Slovenska a Polska. Podobně jako další velké firmy v Česku má totiž automobilka velké problémy sehnat dostatek pracovníků.

Problémy, jak sehnat nové pracovníky, mají podle průzkumu Hospodářské komory tři čtvrtiny českých firem. Třetina firem se proto spoléhá na cizince. Například ve společnosti Foxconn zatím pracují dělníci osmi národností.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy