Ojedinělý výzkum: Hypermarkety škodí přírodě i lidem

Tomáš Fránek
3. 4. 2008 17:00
Kvůli obchodům se zabírá úrodná půda a kácí stromy
Supermarket Albert Čimice.
Supermarket Albert Čimice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Supermarkety a diskontní prodejny velmi výrazně zhoršují životní prostředí v lokalitách, kde se staví. Zabírají úrodnou půdu, staví se v záplavovém území a podílí se na nekontrolovatelném rozšíření měst.

V Česku ojedinělý průzkum uskutečněný občanským sdružením Nesehnutí a placený z grantů z Islandu, Norska a Lichtenštejnska prověřoval záměr vybudovat 168 velkoplošných prodejen v Česku.

Nejvíce nových prodejen chtějí stavět diskontní řetězce Lidl a Penny. Obchody se budou otevírat především ve městech s dvaceti až padesáti tisíci obyvateli.

Postavíme na kvalitní půdě

Až devadesát procent všech projektů se tak podle výzkumu projeví na zhoršení kvality bydlení, a to v důsledku růstu dopravy, zvýšením hluku a likvidací zeleně.

Výzkum zjistil, že 49 prodejen bylo v loňském roce umístěno mimo zástavbu, a podílí se tak na dalším rozšiřování měst do krajiny. "Téměř polovina záměrů požaduje zábor zemědělské půdy, a to i té nejvyšší kvality. Nakupování dostává často přednost před chráněnými územím," je napsáno ve studii.

Nové obchody tak mají podle studie zabrat na 855 tisíc metrů čtverečních zemědělské půdy, z toho 17 procent je v první třídě ochrany a jde o tu nejkvalitnější půdu.

To kritizují i odborníci. "Zábor kvalitní zemědělské půdy považuji za závažný problém, ne-li zločin. V minulém režimu stál hektar kvalitní půdy jižně od Brna milion, dnes 100 tisíc korun," říká František Toman, vedoucí Ústavu aplikované a krajinné ekologie Mendelovy univerzity v Brně.

Kácení stromů si podle studie vyžaduje na 60 procent záměrů na výstavbu nových prodejen. "Do záplavového území bylo umístěno dvacet nových velkoprodejen," uvedli ekologové ve studii.

Jak ten obchod vypadá

U většiny nových obchodů se počítá s výrazným nárůstem dopravy o více než deset procent, existují i případy, kdy se má provoz zvýšit o padesát procent. "V roce 2007 byl naplánován vznik 22 tisíc parkovacích míst, převážně se jedná o klasické betonové plochy," uvedl výzkum.

Lidé z občanského sdružení také zjistili, že při stavbě nových velkoprodejen se příliš neřeší jejich vzhled. "77 procent nákupních center naplánovaných loni jsou jednoduché konstrukce držící se firemního vzoru, a to bez ohledu na lokalitu, v niž mají být umístěny," uvedli.

"Ukazuje se, že expanze nákupních řetězců v Česku způsobuje škody na životním prostředí a vyžaduje přijetí regulačních a kontrolních mechanizmů," uvedl Jiří Koželouh z Nesehnutí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 27 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy