Odboráři Tesca chtějí přidat. Alespoň 4 procenta

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 6. 2010 12:23
Na dohodu o nové koleektivní smlouvě mají čas do konce června
Prodavači v Tescu mají nové uniformy
Prodavači v Tescu mají nové uniformy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odboráři obchodního řetězce Tesco Stores ČR, kteří dnes obnovili vyjednávání o nové kolektivní smlouvě, požadují mezi svými prioritami zvýšení platů. Letos chtějí přidat nejméně čtyři procenta a v dalších letech požadují další úpravy.

Mezi další požadavky odborářů v Tescu patří například zrušení čtyřhodinového pracovního úvazku.

Mluvčí Nezávislých odborů Tesco (NOT) Jan Skácel dnes ČTK sdělil, že návrh nové kolektivní smlouvy vypracovali společně s podnikovým výborem Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO), který také působí při tomto obchodním řetězci.

Odboráři se sjednotili 

Původní návrhy kolektivní smlouvy z dílny NOT a OSPO sice byly odlišné, odboráři se ale nakonec dohodli a vypracovali společný materiál. Na jednání se zaměstnavatelem nyní odboráři budou mít tři týdny, neboť na konci června vyprší platnost stávající kolektivní smlouvy. Bez kolektivní smlouvy by zaměstnanci přišli o výhody v ní zakotvené nad rámec zákoníku práce.

Společnost Tesco vstoupila na tuzemský trh v roce 1996 a nyní v Česku provozuje celkem 135 supermarketů, hypermarketů, samoobsluh a obchodních domů. Na loňském žebříčku deseti největších tuzemských obchodníků připadlo společnosti Tesco s odhadovanými tržbami 46,5 miliardy korun třetí místo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy