Obrana zaplatí za servis bitevníků 1,4 miliardy

Rudolf Marek, Euro.cz
23. 2. 2010 10:15
Vláda podpořila jednání s Maďarskem

Praha - Aero Vodochody podepsalo s ministerstvem obrany smlouvu na údržbu letounů L-159 za 1,376 miliardy korun. Kontrakt je čtyřletý a vyprší 30. listopadu 2013. Tato smlouva je druhým ze tří Aerem v únoru oznámených kontraktů v objemu přesahujícím čtyři miliardy korun.

Za nejvýznamnější z těchto projektů Aero Vodochody považuje smlouvu s firmou Sikorsky Aircraft Corporation na výrobu kokpitů stroje UH-60M, legendárního amerického bojového vrtulníku Black Hawk. Dodávky kabin vrtulníků UH-60M začnou v polovině roku 2011. Do konce roku 2011 má být vyrobeno 15 kokpitů tohoto stroje, v roce 2012 už 30 a od roku 2013 do roku 2017 to má být 45 kokpitů ročně. Aero tak přestane být závislé na programu dopravního vrtulníku Sikorsky S-76.

Vláda také schválila pronájem letadel L-159 z majetku české armády Maďarsku. Ministerstvo obrany nyní jedná s maďarskou stranou o pronájmu letových hodin pro výcvik maďarských pilotů ve vyšším počtu, než obsahovala předchozí dvouletá smlouva v letech 2008 až 2009, která již skončila.

Infobox

Původní znění článku najdete ZDE

Podle zdroje Euro.cz Maďarsko stále zvažuje po roce 2010 nákup letadel L-159, ale vzhledem k hospodářské situaci se jedná o neveřejnou informaci, protože jde o mimořádně citlivé vnitropolitické téma. Maďarsko smlouvu o navýšení počtu letových hodin ve strojích L-159 dosud nepodepsalo.

Podle informací Euro.cz Aero Vodochody již uzavřelo jiný velký kontrakt v oblasti vojenské letecké techniky, ale firma s ohledem na smluvní ujednání s druhou stranou veškeré informace úzkostlivě tají. "Nejedná se o veřejnou informaci," sdělil Euro.cz mluvčí Aera Martin Danko.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy