Obrana zaplatí za servis bitevníků 1,4 miliardy

Rudolf Marek, Euro.cz
23. 2. 2010 10:15
Vláda podpořila jednání s Maďarskem

Praha - Aero Vodochody podepsalo s ministerstvem obrany smlouvu na údržbu letounů L-159 za 1,376 miliardy korun. Kontrakt je čtyřletý a vyprší 30. listopadu 2013. Tato smlouva je druhým ze tří Aerem v únoru oznámených kontraktů v objemu přesahujícím čtyři miliardy korun.

Za nejvýznamnější z těchto projektů Aero Vodochody považuje smlouvu s firmou Sikorsky Aircraft Corporation na výrobu kokpitů stroje UH-60M, legendárního amerického bojového vrtulníku Black Hawk. Dodávky kabin vrtulníků UH-60M začnou v polovině roku 2011. Do konce roku 2011 má být vyrobeno 15 kokpitů tohoto stroje, v roce 2012 už 30 a od roku 2013 do roku 2017 to má být 45 kokpitů ročně. Aero tak přestane být závislé na programu dopravního vrtulníku Sikorsky S-76.

Vláda také schválila pronájem letadel L-159 z majetku české armády Maďarsku. Ministerstvo obrany nyní jedná s maďarskou stranou o pronájmu letových hodin pro výcvik maďarských pilotů ve vyšším počtu, než obsahovala předchozí dvouletá smlouva v letech 2008 až 2009, která již skončila.

Infobox

Původní znění článku najdete ZDE

Podle zdroje Euro.cz Maďarsko stále zvažuje po roce 2010 nákup letadel L-159, ale vzhledem k hospodářské situaci se jedná o neveřejnou informaci, protože jde o mimořádně citlivé vnitropolitické téma. Maďarsko smlouvu o navýšení počtu letových hodin ve strojích L-159 dosud nepodepsalo.

Podle informací Euro.cz Aero Vodochody již uzavřelo jiný velký kontrakt v oblasti vojenské letecké techniky, ale firma s ohledem na smluvní ujednání s druhou stranou veškeré informace úzkostlivě tají. "Nejedná se o veřejnou informaci," sdělil Euro.cz mluvčí Aera Martin Danko.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy