Obrana zaplatí za servis bitevníků 1,4 miliardy

Rudolf Marek, Euro.cz
23. 2. 2010 10:15
Vláda podpořila jednání s Maďarskem

Praha - Aero Vodochody podepsalo s ministerstvem obrany smlouvu na údržbu letounů L-159 za 1,376 miliardy korun. Kontrakt je čtyřletý a vyprší 30. listopadu 2013. Tato smlouva je druhým ze tří Aerem v únoru oznámených kontraktů v objemu přesahujícím čtyři miliardy korun.

Za nejvýznamnější z těchto projektů Aero Vodochody považuje smlouvu s firmou Sikorsky Aircraft Corporation na výrobu kokpitů stroje UH-60M, legendárního amerického bojového vrtulníku Black Hawk. Dodávky kabin vrtulníků UH-60M začnou v polovině roku 2011. Do konce roku 2011 má být vyrobeno 15 kokpitů tohoto stroje, v roce 2012 už 30 a od roku 2013 do roku 2017 to má být 45 kokpitů ročně. Aero tak přestane být závislé na programu dopravního vrtulníku Sikorsky S-76.

Vláda také schválila pronájem letadel L-159 z majetku české armády Maďarsku. Ministerstvo obrany nyní jedná s maďarskou stranou o pronájmu letových hodin pro výcvik maďarských pilotů ve vyšším počtu, než obsahovala předchozí dvouletá smlouva v letech 2008 až 2009, která již skončila.

Infobox

Původní znění článku najdete ZDE

Podle zdroje Euro.cz Maďarsko stále zvažuje po roce 2010 nákup letadel L-159, ale vzhledem k hospodářské situaci se jedná o neveřejnou informaci, protože jde o mimořádně citlivé vnitropolitické téma. Maďarsko smlouvu o navýšení počtu letových hodin ve strojích L-159 dosud nepodepsalo.

Podle informací Euro.cz Aero Vodochody již uzavřelo jiný velký kontrakt v oblasti vojenské letecké techniky, ale firma s ohledem na smluvní ujednání s druhou stranou veškeré informace úzkostlivě tají. "Nejedná se o veřejnou informaci," sdělil Euro.cz mluvčí Aera Martin Danko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy