Obchody v Česku zabírají další úrodnou půdu

Veronika Skálová Veronika Skálová
10. 2. 2009 9:40
Nákupní centra mají zabrat 748 tisíc čtverečních metrů zemědělské půdy
Nákupních center už by podle ekologů nemělo příliš přibývat.
Nákupních center už by podle ekologů nemělo příliš přibývat. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Neustálé rozrůstání nákupních center a obchodních řetězců ničí přírodu. Jsou o tom přesvědčeni ekologové na základě svého výzkumu developerských záměrů naplánovaných v roce 2008.

Nová centra podle jejich propočtů zaberou zemědělskou půdu o celkové rozloze 748 tisíc čtverečních metrů.

"Nové prodejny nákupních řetězců stále zabírají nezastavěné plochy a zemědělskou půdu a podílí se na nekontrolovaném rozšiřování měst do krajiny. Výstavba nákupních zařízení se dostává do konfliktu s ochranou přírody a krajiny a způsobuje nemalé nárůsty intenzit automobilové dopravy," vysvětlil autor výzkumu Jiří Koželouh ze sdružení Nesehnutí.

Stát už chystá první obranu proti nekontrolovatelnému růstu obchodů i továren - významné zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy, které na konci loňského roku schválila vláda.

Ekologové prověřovali přes sto připravovaných projektů. U dvaačtyřiceti procent projektů naplánovaných v loňském roce se intenzita dopravy zvedne o 10 až 24,99 procent. Navíc plány počítají také se vznikem 22 275 nových, většinou povrchových parkovacích míst pro zákazníky nově vzniklých nákupních center.

"Výzkum vychází z údajů o 106 záměrech výstavby velkoplošných nákupních zařízení v České republice, které jsou veřejně dostupné na informačním systému EIA," uvedl Koželouh.

Třetina projektů naruší přírodu

Podle výzkumu má nejvíce nových velkoprodejen charakter nákupního centra. Většina center měla vzniknout v některém ze tří největších měst České republiky - Praze, Brně či Ostravě. V Moravskoslezském kraji také nejvíc v republice expandovaly diskontní prodejny.

Kromě zvyšování intenzity osobní dopravy kritizuje Nesehnutí především zbytečné rozšiřování měst a zabírání zemědělské půdy. "Zemědělská půda byla zabírána v polovině případů a v celkové rozloze 748 tisíc čtverečních metrů," upozornil Koželouh.

To kritizují dlouhodobě i odborníci. "Zábor kvalitní zemědělské půdy považuji za závažný problém, ne-li zločin. V minulém režimu stál hektar kvalitní půdy jižně od Brna milion, dnes 100 tisíc korun," říká František Toman, vedoucí Ústavu aplikované a krajinné ekologie Mendelovy univerzity v Brně.

Jako problematický vidí Nezávislé sociálně ekologické hnutí také fakt, že kromě 106 zkoumaných projektů bylo v minulém roce navrženo dalších 48, které kvůli své "podlimitnosti"nebyly z hlediska dopadů na životní prostředí vůbec hodnocené.

"Přitom 31 procent zkoumaných záměrů počítá s nějakým vlivem na přírodní složky území, ať už se jedná o narušení chráněného území narušení systému ekologické stability nebo biotopu," dodal autor výzkumu. Upozornil zároveň, že výzkum z roku 2008 potvrzuje závěry předchozího výzkumu, který se zabýval stejnou problematikou o rok dříve.

"Apelujeme na přijetí regulačních mechanismů omezujících expanzi nákupních řetězců v České republice," dodal Milan Štefanec, koordinátor programu Zaostřeno na hypermarkety z Nesehnutí.

Ti prověřovali zábor půdy obchodními řetězci i v roce 2007, kdy obchody zabraly 855 tisíc metrů čtverečních zemědělské půdy, z toho 17 procent bylo v první třídě ochrany a šlo o tu nejkvalitnější půdu.

Ministerstvo chce dražší půdu

Přestože většina plánování nových center spadá do pravomoci místních úřadů státní správy a samosprávy, problematiku výstavby nových nákupních center chce ovlivnit i ministerstvo životního prostředí.

"Ve sněmovně je nyní předložen návrh zákona o zemědělském půdním fondu, který významně zvyšuje poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Ať už za účelem výstavby komerčních nebo průmyslových zón," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Podle odborníků rychlost výstavby komerčních center na území České republiky přirozeně zpomaluje. Nemá to na svědomí ani tak ekonomická krize jako nasycenost poptávky po dalších stavbách tohoto typu.

Přesto byl rok 2008 z hlediska nově dokončených obchodních ploch rekordní. Letos má podle odborníků vzniknout jen 110 tisíc čtverečních metrů obchodních ploch. Nákupní centra se podle odhadů odborníků budou poté stěhovat z okrajů měst do jejich center.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy