Obchodní řetězce bohatnou, vede Tesco. Krize nekrize

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 5. 2009 15:15
Padesáti největším obchodníkům vzrostly tržby o devět procent. Těch deset největších ovládá víc než polovinu trhu
U největších obchodníků nechali vloni lidé o 38 miliard víc než před rokem.
U největších obchodníků nechali vloni lidé o 38 miliard víc než před rokem. | Foto: AHOLD Retail Slovakia

Brno - Procento po procentu polykají obchodní řetězce trh, sycený každodenními potřebami českých spotřebitelů. Vloni už deset největších řetězců ovládlo 64 procent trhu s takzvaným rychloobrátkovým zbožím.

A lidé jim také přidali na tržbách. U padesáti největších obchodníků utratili 446, 9 miliardy korun, což je o 38 miliard, tedy devět procent víc než o rok dřív. Údaje zveřejnila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod.

Rychlost nárůstu se příliš nezměnila od roku 2003 a dokládá, že loňský rok ještě v Česku z hlediska maloobchodu nebyl nijak poznamenán nastupující recesí.

„Největší obchodní společností na trhu byla loni v Česku s odhadovanými tržbami 47 miliardy korun poprvé společnost Tesco Stores," uvedl Zdeněk Skála ze společnosti Incoma.

Druhé místo obsadil provozovatel supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova Ahold, kde lidé vloni utratili 44 miliard korun, necelých 40 miliard pak utržilo třetí Makro Cash&Carry.

Méně obchodů, víc „nepotravinářů"

Podle odhadů společnosti Incoma se bude počet obchodníků s rychloobrátkovým zbožím i nadále snižovat. „Struktura českého obchodu se mění. Podíl deseti největších řetězců se do roku 2010 zvýší na 70 procent," předpověděl Skála.

Mění se ale také skladba žebříčku padesáti největších obchodníků. V přehledu za loňský rok se v něm poprvé objevili prodejci sportovního vybavení jako Sportisimo nebo Intersport.

„Stále častěji se objevují specializované společnosti, zaměřené pouze na určitý segment trhu. Podíl nepotravinářských specialistů dosáhl v roce 2008 již 22 % celkových tržeb padesáti největších obchodníků," dodal Skála.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy