Obavy tisíců podnikatelů. Bendl chce dražší kontroly

Tomáš Fránek
6. 2. 2013 18:23
Ministerstvo zemědělství navrhuje zákon, který zdraží kontroly potravin v Česku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: pekarnakabat.cz

Brno - Ministerstvo zemědělství vedené Petrem Bendlem chce prosadit novelu zákona o potravinách, která výrazně zkomplikuje život tisícům obchodníků. Podle znaleckých propočtů prodraží kontroly jídla o desítky milionů korun.

S plány Bendlova úřadu zásadně nesouhlasí jak zástupci obchodníků, tak experti z ministerstev financí a zdravotnictví. Redakce Aktuálně.cz si prostudovala jejich stanoviska: Shodují se, že Bendl navrhuje krok, který jde přímo proti vládním plánům šetřit ve státní správě a omezit byrokracii.

Zásadně nesouhlasíme

Co přesně Bendl posílá na vládu?

Ministerstvo zemědělství vypracovalo rozsáhlý návrh novely zákona o potravinách. Pokud by prošel, jednalo by se o největší změnu práva v této oblasti za patnáct let. Součástí návrhu, který už prošel připomínkovým řízením, je také změna kontrol v obchodech.

Ministerstvo totiž chce, aby potraviny živočišného původu (maso, mléko nebo vejce) v obchodech kontrolovala nově Státní veterinární správa.

Veterináři by tedy v obchodech přebrali část kompetencí inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Těm by ale zůstala stejně povinnost kontrolovat v obchodech ostatní potraviny.

Podle Bendlova úřadu jde o krok, který má zlepšit kontrolu potravin v Česku. Veterináři by sledovali výrobu a prodej živočišných produktů ve všech fázích - tedy od výroby až po prodej výrobků. "Dojde k zlepšení kontroly a k posílení ochrany spotřebitelů. A také dojde k potírání šedé ekonomiky," píše se v návrhu zákona.

Jak to poznají?

Obchody a provozovny (30 tisíc provozoven v Česku, které prodávají maso a mléko), by tak musely počítat s dvojími kontrolami. Podle stanoviska obchodníků i zástupců ministerstva zdravotnictví by to vyvolalo místo zpřísnění a zlepšení kontrol jenom jeden velký chaos.

„Část potravin obsahuje obě složky. Vůbec si nedovedu představit, jak se ty kontroly rozdělí. To by pak přece v jednom regálu buchty s tvarohem kontrolovali veterináři a buchty s mákem potravinářská inspekce, to mi opravdu přijde jako nesmysl," řekl jeden z obchodníků.

A sdružení už hlasitě protestuje. "Tato změna přinese zásadní nárůst administrativní zátěže pro tisíce podnikatelů v oblasti maloobchodu s potravinami. Tento krok je zcela nesystémový," uvedl ve svém stanovisku v rámci připomínkového řízení Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Peníze, peníze

Kontroly obchodů se navíc prodraží o desítky milionů korun. To přiznává i samotné ministerstvo, které počítá s růstem nákladů o osmnáct milionů korun ročně.

Výpočty ale počítají s kontrolou u každého obchodu pouze jednou za tři roky, při častějších kontrolách budou náklady výrazně vyšší.

"Vládní prioritou je snižování agend a byrokratické zátěže, nelze připustit zdvojnásobení mzdových a provozních nákladů na dozorovou činnost. Zásadní připomínka," uvedli například experti z ministerstva financí.


 

Právě se děje

před 5 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa. V kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy