Obavy tisíců podnikatelů. Bendl chce dražší kontroly

Tomáš Fránek
6. 2. 2013 18:23
Ministerstvo zemědělství navrhuje zákon, který zdraží kontroly potravin v Česku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: pekarnakabat.cz

Brno - Ministerstvo zemědělství vedené Petrem Bendlem chce prosadit novelu zákona o potravinách, která výrazně zkomplikuje život tisícům obchodníků. Podle znaleckých propočtů prodraží kontroly jídla o desítky milionů korun.

S plány Bendlova úřadu zásadně nesouhlasí jak zástupci obchodníků, tak experti z ministerstev financí a zdravotnictví. Redakce Aktuálně.cz si prostudovala jejich stanoviska: Shodují se, že Bendl navrhuje krok, který jde přímo proti vládním plánům šetřit ve státní správě a omezit byrokracii.

Zásadně nesouhlasíme

Co přesně Bendl posílá na vládu?

Ministerstvo zemědělství vypracovalo rozsáhlý návrh novely zákona o potravinách. Pokud by prošel, jednalo by se o největší změnu práva v této oblasti za patnáct let. Součástí návrhu, který už prošel připomínkovým řízením, je také změna kontrol v obchodech.

Ministerstvo totiž chce, aby potraviny živočišného původu (maso, mléko nebo vejce) v obchodech kontrolovala nově Státní veterinární správa.

Veterináři by tedy v obchodech přebrali část kompetencí inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Těm by ale zůstala stejně povinnost kontrolovat v obchodech ostatní potraviny.

Podle Bendlova úřadu jde o krok, který má zlepšit kontrolu potravin v Česku. Veterináři by sledovali výrobu a prodej živočišných produktů ve všech fázích - tedy od výroby až po prodej výrobků. "Dojde k zlepšení kontroly a k posílení ochrany spotřebitelů. A také dojde k potírání šedé ekonomiky," píše se v návrhu zákona.

Jak to poznají?

Obchody a provozovny (30 tisíc provozoven v Česku, které prodávají maso a mléko), by tak musely počítat s dvojími kontrolami. Podle stanoviska obchodníků i zástupců ministerstva zdravotnictví by to vyvolalo místo zpřísnění a zlepšení kontrol jenom jeden velký chaos.

„Část potravin obsahuje obě složky. Vůbec si nedovedu představit, jak se ty kontroly rozdělí. To by pak přece v jednom regálu buchty s tvarohem kontrolovali veterináři a buchty s mákem potravinářská inspekce, to mi opravdu přijde jako nesmysl," řekl jeden z obchodníků.

A sdružení už hlasitě protestuje. "Tato změna přinese zásadní nárůst administrativní zátěže pro tisíce podnikatelů v oblasti maloobchodu s potravinami. Tento krok je zcela nesystémový," uvedl ve svém stanovisku v rámci připomínkového řízení Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Peníze, peníze

Kontroly obchodů se navíc prodraží o desítky milionů korun. To přiznává i samotné ministerstvo, které počítá s růstem nákladů o osmnáct milionů korun ročně.

Výpočty ale počítají s kontrolou u každého obchodu pouze jednou za tři roky, při častějších kontrolách budou náklady výrazně vyšší.

"Vládní prioritou je snižování agend a byrokratické zátěže, nelze připustit zdvojnásobení mzdových a provozních nákladů na dozorovou činnost. Zásadní připomínka," uvedli například experti z ministerstva financí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy