O práci na poště přišlo kvůli úsporám přes 1500 lidí

ČTK ČTK
23. 2. 2012 15:20
Zbylým zaměstnancům letos vzrostou platy v průměru o 2,4 procenta
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pošta loni v rámci racionalizace propustila 1543 lidí, většinou z administrativy a obslužných činností.

V roce 2010 měla firma 34 374 zaměstnanců. Průměrná mzda loni činila 21 373 Kč. ČTK to dnes řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Letos už firma zásadnější propouštění nechystá.

"V době nadcházející liberalizace poštovního trhu se budeme dominantně věnovat procesním úsporám a optimalizaci procesů s cílem zvýšit konkurenceschopnost podniku na trhu. Dále budeme pokračovat v přesoutěžení stávajících dodavatelských smluv," uvedla Selicharová.

Česká pošta se zároveň zavázala, že při racionalizačních opatřeních spojených s propouštěním zaměstnanců použije 20 procent uspořených mzdových prostředků pro zvýšení mzdové úrovně.

Na začátku února se vedení pošty dohodlo s odbory na dodatku ke kolektivní smlouvě.

Ten vedle zvýšení mezd provozních zaměstnanců (v průměru o 2,4 %) zvyšuje příplatky za noční práci z 18 na 20 korun a příplatky za práci o víkendech ze 14 na 15 korun. Od dubna se také o pětikorunu na 60 korun zvýší hodnota stravenek.

Česká pošta je největší zaměstnavatel v zemi. Provozuje téměř 3400 poboček a její tržby přesahují 20 miliard korun.

Podívejte se, jak Česká pošta mění tvář. Má nové uniformy

 

Právě se děje

před 13 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy