O co všechno se pře ČKA a ČSOB?

aju
27. 7. 2007 9:50
Podívejte se, co se skrývá v balíku sporných pohledávek
Ve vestibulu České konsolidační agentury je umístěno odpočítavadlo dnů do konce úřadu.
Ve vestibulu České konsolidační agentury je umístěno odpočítavadlo dnů do konce úřadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O co se pře ČKA s ČSOB? O několik pohledávek z dob zkrachovalé Investiční a Poštovní banky v nominální hodnotě 5,4 miliardy korun.

Největší je pohledávka za společnosti PYRR za 1,6 miliardy. Tam soud rozhodl, že byl spáchán trestný čin tím, že se ji dlužník pokusil započíst proti falešným směnkám.

SOUVISLOSTI:

ČSOB vs stát: Horkých brambor může přibýt

Agentura ale tvrdí, že odstoupila i od smlouvy o převzetí pohledávky PYRR.

"Soud rozhodl, že směnky byly falešné, ale není zřejmé, zda jde o tytéž směnky, jimiž byla pohledávka započtena," vysvětluje Čáp.

To ČSOB odmítá a dožaduje se  - podobně jako u ostatních odstoupených smluv o "odstoupení na druhou"- tedy, aby agentura vzala odstoupení zpět.

Soud totiž v rozsudku, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, pochybil jen v drobnosti. V notářském zápisu o vyrovnání pohledávky se hovoří o akceptovaných směnkách. V rozsudku, kterým je jednatel PYRR Viktor Malát shledán vinným z toho, že chtěl ČSOB podvést, se píše o avalovaných směnkách. Rozsudek se ale na notářský zápis odvolává.

Dalším velkým dluhem je například pohledávka za společností Petra v hodnotě jedné miliardy. ČKA ji chtěla vrátit bance, protože podle ní "možná" neexistuje, protože nebyla dosud proti dlužníkovi pravomocně určena. Vrchní soud v Praze ale nedávno pohledávku ČKA pravomocně přiznal.

Součástí sporného balíku jsou dluhy napojené na proslavenou Neméthovu pohledávku.

Zápočtem této pohledávky tak například měla zaniknout pohledávka v hodnotě asi dvou set milionů za firmou Spalovna průmyslových odpadů. Soud však pohledávku nedávno přiznal ČKA.

V ještě běžících sporech, které obě strany vyčíslují na více než miliardu korun, je schováno Neméthových pohrobků vícero.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy