Nový pomocník objeví metanol i v uzavřené lahvi

ČTK ČTK
19. 2. 2013 19:01
Moravskoslezský kraj má přístroj, který usnadní kontrolu alkoholu

Ostrava - Moravskoslezská policie má k dispozici přístroj, který dokáže odhalit smrtící metanol i v uzavřených lahvích. Slibuje si od něj především urychlení kontrol.

Přístroj je mobilní a lze jej použít i při kontrolních akcích. V úterý to oznámil ředitel krajské policejní správy Tomáš Tuhý.

Takzvaný Rammanův spektrometr policie pořídila především v souvislosti s metanolovou kauzou, která si od podzimu vyžádala čtyři desítky lidských životů. Jen v Moravskoslezském kraji už zemřelo 23 lidí.

Mohly se ušetřit dva týdny

Při rozkrývání alkoholové mafie a hledání závadných výrobků moravskoslezští experti v kriminalistických laboratořích provedli více než 7500 rozborů zajištěných vzorků. Testování jim zabralo 46 dnů.

"S pomocí nového přístroje bychom vše zvládli už za 30 dnů. Navíc je tato technologie mnohem spolehlivější a nevyžaduje další kontrolní rozbory," komentuje Tuhý.

V souvislosti s kauzou z podzimu 2012 už policisté v Moravskoslezském kraji obvinili 39 osob, z toho šest žen.

Těchto 39 lidí si již vyslechlo obvinění z 53 zločinů. Celkem 15 obvinění padlo za porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.

Osmnáct lidí je stíháno kvůli ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Ve výčtu se také objevuje podílnictví, nadržování a neoprávněné podnikání. Šest z nich spáchalo zločin úmyslně.

Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení, šest je jich obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti.

Dalších sedm desítek osob policie kvůli otravám stíhá v dalších regionech.

Metanolová aféra vypukla loni na začátku září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo podle náměstka zlínského krajského policejního ředitele Jindřicha Kučery ke konci loňského roku potvrzeno už 39 úmrtí.

Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je víc než 120.


 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy