Nový majitel Čedoku chce koupit i ČSA

hsch
30. 1. 2008 17:05
Skupina Odien Group chce zprivatizovat České aerolinie
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skupina Odien Group, která nově vlastní cestovní kancelář Čedok, chce koupit i České aerolinie. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí skupiny Zdeňka Pražáková.

Na dotaz, zda se chce Odien Group účastnit privatizace ČSA, Pražáková uvedla: "Ano, tato informace je správná". Skupina je tak vůbec první firmou, která svůj záměr opravdu přiznala. Společnost se podle neoficiálních zpráv na privatizaci národních aerolinií velmi pečlivě připravuje.

Přesný termín, kdy by měla být privatizace Českých aerolinií zahájena, zatím není stanoven. Mělo by se tak stát nejpozději příští rok. Kalouskův resort však nevylučuje, že se prodej zahájí ještě letos.

Zájem má i Rusko

Česko-turecká firma není jedinou společností, která bude mít o ČSA zájem. O záměru nizozemských aerolinií KLM, které patří do holdingu Air France-KLM, informoval nizozemský list De Financiële Telegraf již loni na podzim. Podle listu vidí vedení KLM  v ČSA vhodnou akvizici. Vedení společnosti svůj záměr ale odmítlo komentovat.

 

Touhu po českém dopravci přiznala i ruská vláda.

"V následujících třech letech plánujeme účastnit se privatizace jak ČSA, tak (ruzyňského) letiště," citovala agentura Reuters ruského vicepremiéra Sergeje Naryškina. Vicepremiér ale neuvedl, která z ruských firem by se měla privatizace účastnit. V této souvislosti se však spekuluje o letecké společnosti Aeroflot.

Z tuzemských společností svůj zájem o České aerolinie nevyloučila ani investiční skupina Penta Investments. "Záleží ale na podmínkách privatizace," uvedla již dříve Jana Studničková, mluvčí Penty.

Hodnotu ČSA ovlivní hospodářské výsledky

Oslovení analytici tvrdí, že současná hodnota národního dopravce se pohybuje mezi 4,5 až pěti miliardami korun. "Uvidíme, jak dopadnou hospodářské výsledky za rok 2007. Ty mohou dosud odhadovanou hodnotu výrazně ovlivnit," říká Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus.

Foto: Josef Poneš
Čtěte více:
Nová hranice luxusu o dovolené? 10 tisíc eur za týden

"Odien v privatizaci ČSA určitě šance má. O vítězi v závěru rozhodne cena," uvádí Procházka.

Odien Group je silnou finanční skupinou s tureckým a americkým kapitálem. Firma se například nedávno ucházela o nákup majoritního balíku akcií letiště Pardubice.

Přednedávnem pak za 98 procent akcií cestovní kanceláře Čedok zaplatil Odien údajně 80 milionů dolarů. V rozhovoru pro  vydání tureckého deníku Hurriyet to uvedl Sadettin Saran, výkonný ředitel Saran Holding. Ten je majetkově propojen s Odien Group.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy