Noviny opět roznáší pošta, nabrala stovky nových lidí

ČTK ČTK
5. 10. 2012 11:05
Vydavatelé odešli od společnosti Mediaservis poté, co přestali být jejími akcionáři
Foto: Radek Pecák

Praha - Česká pošta musela kvůli distribuci novin a časopisů ke svým 33 tisícům pracovníků nabrat dalších 2500 doručovatelů. Od října roznáší všechny deníky, a počet dodávaných výtisků se tak více než zdvojnásobil.

Pošta obnovila distribuci tisku předplatitelům v polovině loňského roku, kdy začala roznášet Deník vydavatele Vltava-Labe Press. Předtím službu 20 let neposkytovala. Letos k poště přešli zbývající vydavatelé poté, co přestali být akcionáři společnosti Mediaservis, která jim do té doby distribuci zajišťovala.

Poštu podle mluvčího Iva Mravinace letošní skokový nárůst poptávky po distribuci tisku zaskočil a musela velmi rychle reagovat nabíráním nových lidí pro ranní roznášku. V současnosti pošta roznáší kromě VLP i tituly Economie, Mafry, Borgisu, Ringieru a vydavatelství Futura.

Méně dopisů, více novin

"Spravujeme kmen téměř 430 000 předplatitelských adres a v současnosti denně roznášíme průměrně 300 000 deníků, k tomu je ovšem zapotřebí připočítat desetitisíce týdeníků a měsíčníků, u kterých se náklad číslo od čísla mění," uvedl Mravinac. Distribuce tisku pro poštu znamená další zdroj příjmů v době, kdy opadá zájem o doručování listovních zásilek.

Mediaservis podle jednatele Martina Dzúra o distribuci denního tisku nadále usiluje. Stále distribuuje některé časopisy a regionální noviny.

Lidé si stěžují

"Celostátní denní tisk jsme přestali distribuovat, protože od nás většina vydavatelů po prodeji svých podílů odešla ke konkurenci. Každý den nám volá hodně lidí a reklamuje nedoručení novin. Ale tím, že již celostátní noviny neroznáší Mediaservis, tak by uvedené reklamace měly směřovat spíše na našeho konkurenta než na nás," uvedl.

Pošta má v roznášení novin tradici od 16. století. Od 19. století pak získala na službu monopol, který trval s krátkou přestávkou po druhé světové válce až do začátku 90. let minulého století. Od 50. let službu zajišťovala Poštovní novinová služba (PNS), pod kterou spadaly i pouliční novinové stánky a specializované prodejny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy