Nokia bude vyrábět netbooky, mají vážit kilo a čtvrt

Ekonomika Ekonomika
24. 8. 2009 18:00
Největší výrobce mobilních telefonů se vrhne mezi ostré lokty výrobců počítačů
Foto: Aktuálně.cz

Helsinky - Přední světový výrobce mobilních telefonů Nokia dnes oznámil, že začne vyrábět netbooky.

Analytici se ale obávají, že vstup na tvrdě konkurenční a zároveň rychle rostoucí trh může firmu poškodit. Ta totiž v posledních dvou čtvrtletích trpěla poklesem poptávky po mobilních telefonech. Na trhu s osobními počítači jsou přitom marže pro výrobce díky ostré konkurenci ještě menší.

„Plně si uvědomujeme, jaká je ve světě PC marže. Jdeme do toho s očima doširoka otevřenýma," komentoval tyto obavy Kai Oistamo, šéf  výroby mobilů Nokia.

„Novorozenec" má vážit jen 1,25 kilo

První netbook se má jmenovat Booklet 3G. Jako software bude používat Windows od Microsoftu, za procesor bude mít Atom od Intelu. Vážit má 1,25 kilogramu a baterie mají vydržet 12 hodin.

Netbooky jsou lacinější verze notebooků, vybavené  na brouzdání internetem a další základní uživatelské funkce počítače.

Obchod s notebooky letos podle výzkumné společnosti IDC vzroste oproti loňsku o více než 127 procent. Zastíní tak prodej počítačů, který zůstane zhruba na stejné úrovni, i prodej mobilů, který se o deset procent propadá.

„Nokia doufá, že její značka a znalosti v oboru mobilů jí půjde k duhu," komentoval rozhodnutí firmy Ben Wood, ředitel analytické firmy CCS Insight.

Detailní technické specifikace a informace o tom, kdy bude netbook Nokia na trhu k dostání a za jakou cenu, oznámí Nokia až 2. září.

Zdroj blízký firmě agentuře Reuters prozradil, že přístroj bude používat chystaný operační systém Windows 7. Microsoft už dříve oznámil, že „očesaná verze" Windows 7 pro notebooky bude na trhu k mání ve stejný den, kdy na něj bude uvedena plná verze - 22. října.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy