Volných míst je nejvíc za pět let, nezaměstnanost klesla

Tereza Holanová Jiří Hovorka Tereza Holanová, Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 7. 2014 10:08
Podíl nezaměstnaných v červnu klesl z dubnových 7,5 procenta na 7,4 procenta. Práci ale stále nemá více než půl milionu lidí.
Foto: Úřad práce ČR

Praha - Bez práce bylo v červnu 7,4 procenta Čechů. Podíl nezaměstnaných tak ve srovnání s květnovými 7,5 procenta klesl. Pozitivní je také, že se daří vytvářet nová pracovní místa, když volných pracovních míst v evidenci Úřadu práce ČR bylo v červnu nejvíce za posledních pět let.

"Pokles červnové míry nezaměstnanosti je odrazem dvou faktorů. Tím prvním je lepšící se hospodářská kondice domácí ekonomiky, která se začíná pozitivně odrážet na pracovním trhu. Druhým faktorem je pozitivní sezónnost, která se projevuje především na rostoucí poptávce po zaměstnancích v zemědělství a ve stavebnictví," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Meziročně došlo k nepatrnému zvýšení míry nezaměstnanosti, v červnu 2013 nemělo místo 7,3 procenta osob.

Nezaměstnanost tak například podle analytika Home Creditu Michala Kozuba klesla v červnu méně, než by mohla. "Současná situace je obecně lepší, než jaká byla před rokem, a vyhlídky jsou optimističtější. Ekonomika roste, výhledy na další měsíce říkají, že by v růstu pokračovat měla. Přesto se nepodařilo nezaměstnanost srazit pod loňské hodnoty," říká.

Nejvíce volných míst za pět let

Celkem evidoval Úřad práce ČR k 30. červnu 537 179 uchazečů o zaměstnání, což je o 12 794 méně než v květnu. Více než 97 procent těchto uchazečů bylo přitom schopných nastoupit do nové práce okamžitě.

"Trh práce brzy čeká první velký nápor, a to v podobě absolventů, kteří se začnou hlásit v červenci na úřady práce a v druhé vlně pak v září," upozorňuje analytik Michal Kozub.

Počet volných míst, která zaměstnavatelé hlásili, se naopak zvýšil, meziměsíčně o 1456, meziročně pak o 5447. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli téměř 50 tisíc. "To je nejvíce za posledních více jak pět let," dodává Novák.

Jedenáct uchazečů na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 10,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (35,6), Bruntál (33,9), Karviná (33,3), Jeseník (29,9) a Sokolov (28,7).

Nejvíce lidí bez práce je v okresech Most (13,2 procenta), Ústí nad Labem (12,6 procenta), Bruntál (12,5 procenta) a Karviná (12,3 procenta).

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,4 procenta), Mladá Boleslav (4,3 procenta) a Pelhřimov (4,4 procenta).

V uplynulém měsíci bylo bez práce 273 175 žen, což je 50,9 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Více jak desetinu (11,3 %) všech nezaměstnaných - celkem 60 849 osob - tvořili lidé se zdravotním postižením.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červnu 99 994 lidí, tedy 18,6 procenta všech uchazečů vedených v evidenci.

Nezaměstnanost klesá v celé zemi

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů v Česku. Největší hlásí okres Jindřichův Hradec (o 8,2 procenta), Jeseník (o 6,1 procenta), Prachatice (o 5,9 procenta), Pelhřimov (o 5,5 procenta), Benešov (o 5,1 procenta) a Znojmo (o 5 procenta).

"Situaci na trhu práce i nadále ovlivňují probíhající sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii nebo lázeňství a oživování české ekonomiky. Osobně vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

V příštích měsících by podle ní měla nezaměstnanost stagnovat nebo mírně růst, protože se na úřadech práce budou hlásit absolventi, kterým skončí status studenta.

"Trh práce brzy čeká první velký nápor, a to v podobě absolventů, kteří se začnou hlásit v červenci na úřady práce a v druhé vlně pak v září. To dočasně zvýší nezaměstnanost, a tak hodnota 7,4 procenta je jednou z lepších hodnot na několik dalších měsíců," souhlasí analytik Home Credit Michal Kozub.

Nových uchazečů o práci přibylo

Během června se na úřadech práce nově přihlásilo 44 304 lidí. To bylo ve srovnání s minulým měsícem o 2872 osob více, meziročně se počet nových uchazečů zvýšil o 5770. Z evidence naopak odešlo celkem 57 098 klientů.

Novou práci získalo 37 923 lidí, což je o 9547 méně než v předchozím měsíci. Celkem 6950 z nich ji našlo prostřednictvím Úřadu práce ČR.

V evidenci Úřadu práce ČR byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním a středním odborným vzděláním a výučním listem.

Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali pracovníci ve službách, prodeji a administrativě, stavební či montážní dělníci, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, opraváři nebo řidiči. Mezi nově evidovanými se začali v menší míře objevovat i učitelé, vychovatelé, pedagogičtí pracovníci či lektoři.

O jaké profese je zájem?

Zaměstnavatelé měli v červnu zájem nejčastěji o pracovníky ve stavebnictví, zemědělství, gastronomii, ve službách, v profesích zaměřených na prodej a finance či o pracovníky v lázeňství.

"Tradičně velká poptávka je po kvalifikovaných pracovnících ve strojírenství, jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři, mechanici, opraváři strojů nebo obsluha důlních zařízení," uvádí mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Podle Kozuba je v některých řemeslných či technických oborech téměř nemožné najít zaměstnance. "Buď jsou málo kvalifikovaní, bez adekvátního vzdělání, nebo naopak až příliš kvalifikovaní s např. vysokoškolským vzděláním," vysvětluje.

Větší počet volných pracovních míst hlásí v letních měsících také agentury práce. Ty "vykrývají" dovolené, které si berou kmenoví zaměstnanci firem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy