Nepovolený Bauhaus se otevřít nesmí, zboží už v něm je

Tomáš Fránek, Martina Součková
27. 10. 2011 5:00
Firma navezla do neschváleného obchodu zboží, připravuje otevření
Foto: Nesehnutí

Brno - Je to přímo ukázkový případ, že se v Česku vyplácí obcházet platné zákony a nařízení.

Bez platného stavebního povolení, kolaudace a navzdory soudnímu rozhodnutí je obří hobbymarket Bauhaus v Brně - Ivanovicích před otevřením, naváží se do něj zboží a firma už svolává zaměstnance.

Bauhaus v Ivanovicích potvrdil, jak velcí developeři zneužívají institut autorizovaného inspektora a benevolenci českých úřadů a politiků.

Policie potvrdila zboží

To, že Bauhaus přes rozhodnutí soudu, který zatím stavbu obchodu zastavil, dělá vše pro otevření hobbymarketu bez ohledu na vyhlášky a nařízení, potvrdila i policie. Ta totiž na žádost místních obyvatel prověřovala, co se v obchodě děje.

Policisté sice rozhodli, že Bauhaus nespáchal trestný čin, ale potvrdili, že firma porušuje zákony. "Skutečnost, že do objektu Bauhaus bylo navezeno zboží, je pravdivá, bylo to zjištěno při policejní prohlídce. Jedná se o svévolné počínání firmy Bauhaus," je uvedeno v policejním protokolu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Podle policistů nejde o trestný čin, ale o přestupek, firmě tak hrozí pokuta. "Je tedy více než zřejmé, že jednáním firmy Bauhaus zcela jistě došlo k porušení stavebního zákona," uvedli policisté v protokolu.

Bauhaus využil benevolence českých úřadů a místo klasického stavebního povolení si nechal opatřit certifikát od autorizovaného inspektora. Podle policejního šetření ale certifikát sice umožňuje stavět, neumožňuje ale stavbu užívat - není tedy možné obchod otevřít bez kolaudace.

Podle zástupců sdružení Klidné Ivanovice Bauhaus na čtvrtek svolal všechny zaměstnance do prodejny.

To, že Bauhaus nesmí market otevřít bez kolaudace, potvrdil i expertní posudek Stanislava Kadečky, vedoucího Katedry správní vědy a správního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Porušení zákona, jednoznačně

"Jestliže tedy stavebník prováděl stavbu na základě certifikátu autorizovaného inspektora a stavba má být užívána jako obchodní centrum, nelze tuto stavbu užívat bez vydání kolaudačního souhlasu," uvedl expert.

A pokud Bauhaus naváží do prodejny zboží, porušuje zákon. "Jestliže právnická nebo podnikající fyzická osoba bez kolaudačního souhlasu užívá tuto stavbu ke skladování zboží určeného pro jiné účely, než je dokončení samotné stavby, dopouští se právního deliktu," uvedl expert Kadečka s tím, že firmě hrozí pokuta do jednoho milionu korun.

Firma navíc podle expertního posudku nemůže do doby, než definitivně rozhodne soud, získat kolaudační souhlas, tedy nesmí začít prodávat.

Stavební úřad v Brně - Ivanovicích, který je dlouhodobě kritizovaný kvůli nečinnosti, zatím informace o tom, že by Bauhaus chtěl začít prodávat, nemá.

"Není mi známo, že by se měl otevírat bez povolení o kolaudaci," řekla tajemnice úřadu Eva Chaloupková. "V případě, že se tak stane, budeme postupovat jako proti všem, kteří užívají stavbu bez povolení. Zahájíme řízení proti právnímu deliktu," dodává Chaloupková.

Bauhaus celý spor dlouhodobě nekomentuje. V deníku Blesk na konci září nechala firma zveřejnit inzerát, ve kterém se od stavby hobbymarketu distancuje. Ve společnosti Heršpická - správa nemovitostí, která je stavebníkem obchodu, je přitom Bauhaus stoprocentním vlastníkem.

A odpor proti stavbě hobbymarketu označil Bauhaus za cílený útok ve prospěch konkurence.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy