Německá ekonomika se po roce dostala z recese a roste

Ekonomika Ekonomika
25. 8. 2009 9:20
Hospodářský růst má solidní základy, tvrdí analytici
Pro srovnání nabízíme ještě pohled na fanouška německých závodnic.
Pro srovnání nabízíme ještě pohled na fanouška německých závodnic. | Foto: Reuters

Berlín - Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí opustila recesi růstem o 0,3 procenta. Uvedl to dnes tamní Spolkový statistický úřad.

Skončil tak propad německého hospodářství, který trval čtyři čtvrtletí po sobě a byl nejhorším v zemi od druhé světové války.

Pozorovatelé podle agentury Reuters věří, že růst by měl v období od června do září ještě zrychlit.

"Velká míra vyprázdněnosti skladů nasvědčuje tomu, že budou muset být znovu naplněny a produkce tak bude růst," řekl agentuře ekonom banky Citigroup v Londýně Jürgen Michels. "Zotavení tak má poměrně zdravé základy," dodal.

Zlepšilo se také očekávání firem měřené institutem Ifo, v průběhu měsíce stabilně rostlo hodnocení důvěry mezi investory a analytiky.

"Obchodní očekávání mezi firmami se v létě hmatatelně zlepšilo, žel z velmi nízkých hodnot," prohlásil Volker Treier, hlavní ekonom německé hospodářské komory. "To ukazuje na růst ve druhé polovině roku," dodal. Podle něj tak může ekonomika v roce 2010 růst tempem jednoho procenta.

Pozor na předčasný optimismus

To je dobrá zpráva i pro českou ekonomiku, pro kterou je ta německá nejsilnějším odbytištěm.

Například analytik ČSOB Zdeněk Šafka ale upozorňuje, že na přílišný optimismus je ještě brzy. "Kvůli vysoké nezaměstnanosti je výsledek spotřebitelské důvěry nejistý," tvrdí.

Podle něj mezi pozorovateli stále panují obavy, že střední a menší podniky v Německu budou mít ke konci roku odbytové potíže. "To může vést po zářijových volbách k výraznějšímu propouštění," dodává Šafka.

Jeho obavy sdílí i Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Spolková vláda podpořila ekonomiku masivními dotacemi, aby zmírnila její propad a dosáhla stabilizace. Je otázkou, zda jisté zmírnění krize v Německu bude udržitelné.
O dynamickém růstu se zatím nedá hovořit," sdělil dnes za svaz Oldřich Körner.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy