Největší řetězce v Česku: Nový žebříček podle zákazníků

Petr Kučera Petr Kučera
3. 4. 2013 11:30
Nejvíce domácností v Česku pravidelně nakupuje v řetězci Kaufland
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejvíce domácností v Česku pravidelně nakupuje v řetězci Kaufland. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Incoma GfK na vzorku 1000 respondentů, kteří v domácnosti nejvíce nakupují potraviny a zboží denní potřeby.

Pětku řetězců s největší návštěvností v loňském roce doplňují Tesco, Albert, Penny Market a COOP. První pětka je přitom hlavním nákupním místem pro 70 procent českých domácností.

Tento žebříček ukazuje pořadí podle oblíbenosti a věrnosti zákazníků. Není v něm zohledněna velikost průměrného nákupu v řetězci ani frekvence návštěv (nadprůměrně velké koše mají podle autorů studie například Globus či Makro, vysokou frekvenci návštěv Albert supermarket). Tím se liší od jiného žebříčku, pravidelně připravovaného také společností Incoma, který ukazuje pořadí podle objemu tržeb.

Největší část domácností v České republice - 22 procent - uvádí jako své hlavní nákupní místo Kaufland, tedy utratí tam nejvíc ze svých výdajů za potraviny a zboží denní potřeby. To odpovídá 943 tisícům z téměř 4,4 milionu domácností. Alespoň jednou měsíčně zavítá do Kauflandu přes dva miliony domácností.

Na druhém místě jsou prodejny Tesco (zahrnující jak větší hypermarketové formáty, tak supermarkety a nejmenší "convenience prodejny"). Jako hlavní nákupní místo je využívá 658 tisíc domácností (15 procent), alespoň jednou měsíčně zde nakupuje téměř 1,4 milionu domácností.

Třetí místo patří supermarketům a hypermarketům Albert společnosti Ahold. Alespoň jednou měsíčně zde nakupuje zhruba stejný počet domácností jako v Tescu (1,4 milionu, tedy 32 procent), ale jako hlavní nákupní místo je uvádí méně domácností (necelých 600 tisíc, tedy 13 procent).

Z dalších míst je zajímavá zejména pozice Lidlu - v pořadí hlavních nákupních míst mu patří šesté místo, ale alespoň jednou měsíčně v něm nakoupí třetí největší počet domácností.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy