Největší obchod roku: Vítězí pivo, za ním Pařížská 26

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
13. 12. 2012 16:43
Deník Insider sestavil žebříček největších českých firemních transakcí roku 2012
Značka Staropramen hrála klíčovou roli při domlouvání globálního obchodu, který se stal největší transakcí roku 2012 s účastí české firmy.
Značka Staropramen hrála klíčovou roli při domlouvání globálního obchodu, který se stal největší transakcí roku 2012 s účastí české firmy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Největší obchod roku, v němž nějakým způsobem figuruje česká firma, se letos odehrál v pivovarnictví. Je jím převzetí skupiny StarBrev včetně Staropramenu za 67 miliard korun.

Hned těsně za touto transakcí se ale objevuje právě dokončovaný nákup Energetického a průmyslového holdingu na Slovensku. Daniel Křetínský, jeden ze spolumajitelů holdingu sídlícího v Praze v Pařížské ulici, v těchto dnech finišuje s převzetím Slovenského plynárenského priemyslu za zhruba 63 miliard korun.

Žebříček největších českých obchodů roku 2012 sestavil a ve svém čtvrtečním vydání publikoval deník Insider.

Evropská recese letos nepřála velkým firemním fúzím a akvizicím ani v Česku, přesto se na konci chudého roku 2012 zrodil historicky největší nákup tuzemské firmy v cizině, píše Insider v souvislosti se zmiňovanou akcí EPH na Slovensku.

V první dvanáctce největších transakcí podle objemu peněz figurují také dva obří obchody z oboru IT, hned třikrát je zastoupena investiční skupina Penta.

Obchody roku: exkluzivní žebříček včetně cen za transakce. Mikropříběhy byznysmenů, kteří letos opravdu uspěli.

Čtěte v placeném internetovém deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy