Nejrychleji musí české firmy platit Britům a Němcům

Tereza Holanová Tereza Holanová
6. 12. 2011 11:45
Požadavky na platby mají zahraniční dodavatelé různé. Nejochotněji nabízí zboží na fakturu třeba Německo
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Pokud se česká firma rozhodne dovážet z ciziny, měla by se připravit na to, že podmínky jednotlivých zahraničních partnerů se zásadně liší. Různá je například doba splatnosti nebo ochota dodávat na fakturu. Ukazuje to studie Platební morálka, kterou vypracovala pojišťovna Atradius.

Nejrychleji chtějí peníze za dodané zboží Britové, kde předepsaná doba splatnosti činí 25 dní. V Německu se jedná o 27 dní, v Rakousku o 29. Benevolentnější je Čína, které stačí platba do 33 dnů, nejvolnější podmínky jsou v případě zemí jižní Evropy. U Španělska musí odběratel zaplatit do 46 dnů, v případě Itálie do 53 dnů, u Řecka stačí na zaplacení 55 dnů.

Čína nechce platit evropské dluhy

Stejně tak se liší možnost odebrat zboží na fakturu. Němečtí sousedé mají k českým firmám důvěru a platbu předem vyžadují pouze ve 27 procentech případů. Partneři z Číny jsou ochotní vystavit fakturu pouze v polovině případů. Ještě častěji požadují předčasnou platbu v USA, Velké Británii, Polsku nebo v Belgii.

Podle ředitelky Atradius pro ČR a region střední a východní Evropy Markéty Stržínkové výsledky potvrdily, že se dodavatelé chrání před možnými dopady krize a raději dostávají peníze dopředu.

"Čína tak vedle politického odmítnutí pomoci zadlužené Evropě ukazuje na poli obchodních vztahů nechuť sanovat škody za dřívější život na vysoké noze," komentuje Stržínková.

Ze studie také vyplývá, že české firmy příliš nevyužívají možnost dostat slevu, pokud fakturu splatí předčasně. Tu nabízí například Čína (ve výši 76 procent), Španělsko (61 procent) nebo Itálie (60 procent).

Méně obvyklá je tato výhoda ve Francii, v Maďarsku a na Slovensku. Ani Česko není v tomto ohledu k zahraničním partnerům příliš přívětivé, úlevu jim nabízí pouze ve výši 25 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy