Nejlevnější lyžařské středisko Evropy leží v Čechách

Tomáš Fránek
1. 12. 2010 11:12
Ceny lyžařských středisek v Evropě jsou výrazně dražší než před čtyřmi roky
Zimní sezona se pomalu rozebíhá, lyžaři si přijdou na své
Zimní sezona se pomalu rozebíhá, lyžaři si přijdou na své | Foto: Zuzana Hronová

Brno/Vídeň - Skuteční experti na lyžování - Rakušané - si dali tu práci a na prahu nové sezóny porovnali ceny ve stovce lyžařských a horských středisek celé Evropy.

Vůlbec nejlevnější centrum lyžování jim vyšlo v České republice - v severočeských Klínech. Zatímco týdenní permanentka pro čtyřčlennou rodinu tu stojí 136 eur, ve dvou malých areálech ve Finsku už lidé zaplatí přes 500 eur.

Lyžování je stále dražší špás a ve většině evropských středisek musí lidé počítat s tím, že zaplatí více peněz než před dvěma nebo čtyřmi roky.

V Rakousku, kde lyžuje v zimě na tři sta tisíc Čechů a Moravanů, letos vzrostou ceny o tři procenta. Ceny lyžování v Rakousku rostou v posledních čtyřech letech více než inflace.

Kdo je nejlepší

Deset nejlepších evropských středisek se podle průzkumu mezi rakouskými spotřebiteli nachází v pěti státech. Kromě tradičních alpských lyžařských destinací se mezi nejlepší dostaly sjezdovky ve Švédsku nebo - možná překvapivě - Bulharsku.

A rakouské areály patří mezi nejčastěji zmiňované. Nejlepší rakouská nabídka je podle spotřebitelů z Tyrolska, kde ve středisku Zahmer rodiny za platí 290 eur, naopak nejdražší je Ski Arlberg, kde za lyžování lidé zaplatí 735 eur, mohou ale využít 284 kilometrů sjezdovek.

Nejdražší evropské lyžování je ve švýcarském Saas-Fee, kde se za 145 kilometrů tratí platí 896 eur. Naopak nejvýhodnější areál, kde je více než sto kilometrů sjezdovek, je v německém Obersdorfu, kde týdenní permanentka pro celou rodinu stojí 574 eur.

Obrovské rozdíly

"Cenové rozdíly mezi jednotlivými středisky jsou obrovské, v Rakousku je rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším střediskem až 445 eur," uvedlo spotřebitelské sdružení ve svém průzkumu.

Boj o české lyžaře už přitom začal. Odhad Asociace cestovních kanceláří a agentur na nadcházející zimní sezónu počítá s desetiprocentním nárůstem zahraničních lyžařských zájezdů a se stagnací zájmu o tuzemské lyžování.

Vloni na horách podle asociace trávilo dovolenou asi 1,5 miliónů Čechů, z toho zhruba 600 tisíc v Alpách.

Provozovatelé českých a moravských středisek věří, že lyžaři zůstanou doma. Podle Svazu provozovatelů lanovek a vleků dosáhla suma nových investic na letošní sezonu 1,5 miliardy korun.

Většina zimních středisek, které u nás provozují celkem 1400 lanovek a vleků, přitom nezdražila. Ve dvanácti nejlepších - pětihvězdičkových - areálech vyjde letos jednodenní lyžování v rozmezí od 490 do 700 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy