Nejhorší scénář: po Japonsku výroba aut klesne o 30 %

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
25. 3. 2011 10:30
Opožděné dodávky součástek podle analytiků mohou snížit světovou výrobu o třetinu
Pracovníci zdravotnické záchranné služby prohledávají zbytky domů v Ocuči.
Pracovníci zdravotnické záchranné služby prohledávají zbytky domů v Ocuči. | Foto: Reuters

Detroit - Až o třetinu by se mohla snížit celosvětová výroba aut po přírodní katastrofě v Japonsku. Odhaduje to výzkumná společnost IHS Automotive.

Jedná se o nejhorší možný scénář, při němž by se za šest týdnů snížila výroba aut až o 100 tisíc denně.

"Již cítíme dopad v Japonsku. Severní Amerika, Evropa, Čína: tyto tři oblasti určitě pocítí nějaký vliv," uvedl analytik IHS Michael Robinet.

Už v nyní dosahují ztráty autoprůmyslu třinácti procent kvůli nedostatku součástek. Jejich dodávky zpomalilo poškození infrastruktury v Japonsku zemětšesením a následnou vlnou tsunami.

Největší americká automobilka General Motors minulý týden pozastavila výrobu ve své továrně v Shreveportu. Před možným omezením výroby v některých závodech v Severní Americe kvůli nedostatku součástek dovážených z Japonska varovala tento týden i Toyota Motor, napsala agentura Reuters.

V některých evropských závodech začala v tomto týdnu omezovat produkci francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, příští týden omezí výrobu aut její slovenská továrna. Firmě chybí součástky od japonského dodavatele, podle dřívějších informací má problémy po zemětřesení společnost Hitachi, která PSA dodává komponenty pro naftové motory.


 

Právě se děje

před 23 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy