Nejhorší scénář: po Japonsku výroba aut klesne o 30 %

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
25. 3. 2011 10:30
Opožděné dodávky součástek podle analytiků mohou snížit světovou výrobu o třetinu
Pracovníci zdravotnické záchranné služby prohledávají zbytky domů v Ocuči.
Pracovníci zdravotnické záchranné služby prohledávají zbytky domů v Ocuči. | Foto: Reuters

Detroit - Až o třetinu by se mohla snížit celosvětová výroba aut po přírodní katastrofě v Japonsku. Odhaduje to výzkumná společnost IHS Automotive.

Jedná se o nejhorší možný scénář, při němž by se za šest týdnů snížila výroba aut až o 100 tisíc denně.

"Již cítíme dopad v Japonsku. Severní Amerika, Evropa, Čína: tyto tři oblasti určitě pocítí nějaký vliv," uvedl analytik IHS Michael Robinet.

Už v nyní dosahují ztráty autoprůmyslu třinácti procent kvůli nedostatku součástek. Jejich dodávky zpomalilo poškození infrastruktury v Japonsku zemětšesením a následnou vlnou tsunami.

Největší americká automobilka General Motors minulý týden pozastavila výrobu ve své továrně v Shreveportu. Před možným omezením výroby v některých závodech v Severní Americe kvůli nedostatku součástek dovážených z Japonska varovala tento týden i Toyota Motor, napsala agentura Reuters.

V některých evropských závodech začala v tomto týdnu omezovat produkci francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, příští týden omezí výrobu aut její slovenská továrna. Firmě chybí součástky od japonského dodavatele, podle dřívějších informací má problémy po zemětřesení společnost Hitachi, která PSA dodává komponenty pro naftové motory.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy