Nejdražší firma na světě je poprvé z Číny

Tomáš Fránek
12. 1. 2010 16:50
Těžební koncern Petrochina v čele žebříčku vystřídal americký Exxon Mobil, mezi deseti nejcennějšími firmami jsou tři z Číny
Foto: Reuters

Brno - Nejdražší společností světa je čínský těžební koncern Petrochina, jehož tržní hodnota přesahuje 353 miliard dolarů.

Hodnota firmy vzrostla za o rok o třetinu a státní čínská firma tak v žebříčku nejdražších společností světa předstihla americký Exxon Mobil.

Ten žebříčku nejdražších firem vládl dosud, na třetím místě je pak společnost Microsoft, která si polepšila o čtyři místa. A mezi desítkou nejdražších světových firem sestavovaných poradenskou společností Ernst & Young jsou tři čínské firmy, čtyři společnosti ze Spojených států, po jedné firmě z Brazílie, Austrálie a Velké Británie.

Polepšil si Gates i Google

V první desítce došlo oproti loňskému roku k řadě změn, pět společností se zde umístilo vůbec poprvé. Do první desítky se tak dostala společnost Google, na jedenácté místo se posunula firma Apple.

Ernst & Young pravidelně analyzuje hodnotu celkem tří set společností, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje. Stovka největších společností během roku 2009 zvýšila svoji tržní hodnotu v průměru o 28 procent na 11,9 bilionu dolarů.

Počet čínských společnosti v TOP 300 vzrostl z 19 na 25. Evropa je nyní v TOP 100 žebříčku zastoupena jen 34 společnostmi, před rokem jich bylo 38. Například Německo má v první stovce jen 4 podniky.

"Investoři předpokládají, že následující dekáda bude patřit rozvíjejícím se ekonomikám. Zatímco rozvinuté trhy se budou z krize vzpamatovávat dlouho, význam rozvíjejících se trhů rychle poroste. Zejména čínské společnosti budou v budoucnosti klíčovými hráči, což je ostatně na akciových trzích patrné již nyní," uvedl partner Ernst & Young v Německu Hendrik Hollweg.

Banky se vrací

Mezi stovkou nejdražších firem je dvacet jedna bank, dvojnásobně proti roku 2008. Nejlépe si vedla britská finanční instituce HSBC, která se s celkovou tržní hodnotou 199 miliard dolarů stala osmou nejcennější společností světa.

"Řada světových bank vykázala v nedávné době překvapivě dobré výsledky. I když stále ještě není vyhráno, většina investorů předpokládá, že finanční sektor už má to nejhorší období za sebou a některé banky dokonce vyšly z krize silnější," uvedl partner Ernst & Young odpovědný za služby v oblasti finančnictví Douglas Burnham.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy