Nálada mezi českými podniky se zlepšila, velké ale trpí

Karel Toman
4. 11. 2009 19:20
Tábory optimistů a pesimistů mezi českými firmami se v září téměř vyrovnaly
Foto: Reuters

Praha - Tábory optimistů a pesimistů mezi českými podniky se vyrovnaly. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory České republiky, který v září mezi firmami zjišťoval jejich výhled na rok 2010.

Výzkum ale také ukázal, že zatímco hlavně středním podnikům s 50 až 250 zaměstnanci se začíná dařit lépe, velkým podnikům se naopak nálada ještě zhoršila. Budoucnost vidí ještě skeptičtěji než dosud.

"Dokazuje to, že počet zakázek pro střední firmy se zvyšuje, ale obří zakázky stagnují," komentoval výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.    

Pesimismus je pořád vyšší ve výrobě, než ve službách, ale rychleji se snižuje.

Třikrát víc optimistů, o polovinu míň pesimistů

Podle průzkumu se počet podniků, které svou celkovou ekonomickou situaci na příští rok hodnotí optimisticky, v září zvýšil na rovných 28 procent. To je skoro trojnásobný nárůst oproti výsledkům v únoru. Tehdy bylo optimistických jen 10,2 procenta firem.

O celou polovinu za stejné období prořídl také tábor pesimistů. Z bezmála 62 procent na 30,1 procenta.

"Počet optimistických firem sice roste, stále ale nedosahuje úrovně před rokem," upozornil mluvčí komory Štefan Weber na dvojznačný výsledek průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 809 podniků ze služeb a zpracovatelského průmyslu.

Zvlášť pesimisticky vidí svou současnou i budoucí situaci velké podniky s více než 250 zaměstnanci.  Oproti únoru naopak tábor skeptiků zvýšil převahu nad optimisty ze 40 na 48 procent.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy