Na většině silnic se bude platit od roku 2009

mih, ČTK
3. 6. 2007 13:05
V České televizi to řekl ministr dopravy Řebíček
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Mýtný systém pro silnice první, druhé a třetí třídy bude spuštěn od 1. ledna 2009. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Na konci letošního roku by měl být znám vítěz výběrového řízení, které ministerstvo dopravy na vybudování satelitního systému vyhlásí, dodal ministr.

Odborníci předpokládají, že plošné zavedení mýta zvýší inflaci.

Mýtné chtějí hejtmani

Původně se mýto mělo platit pouze na silnicích první třídy, a to pomocí mikrovlnné technologie. Systém měla zbudovat firma Kapsch. O rozšíření mýtného na silnice druhých a třetích tříd usilovali dlouhodobě krajští hejtmani. Kraje chtějí, aby byl nejvyšší poplatek na silnicích třetí třídy a nejnižší na dálnicích.

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mýtné se v Česku zatím vybírá na necelých tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic.

Dosud dopravci zaplatili přes dvě miliardy korun. Státní fond dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem mýtných plateb, počítá letos s celkovým výnosem necelých pět miliard. Z toho je však nutné zaplatit zhruba dvě miliardy firmě Kapsch jako splátku za vybudování systému a služby související s jeho provozem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy