Na mýtném stát vybral víc, přesto neplní plán

ČTK ČTK
3. 4. 2012 16:46
Dopravci v prvním čtvrtletí na mýtném zaplatili zhruba 2,16 miliardy korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nákladní dopravci v letošním prvním čtvrtletí na mýtném zaplatili zhruba 2,16 miliardy korun, meziročně o 9,47 procenta více. ČTK to dnes řekl mluvčí českého mýtného systému David Šimoník.

Zvýšení mýtného je ale nižší, než se předpokládalo. Z jeho výnosů je financovaný Státní fond dopravní infrastruktury, kterému podle jeho ředitele Tomáše Čočka budou letos v rozpočtu chybět stovky milionů korun.

"Skončené čtvrtletí je nejsilnější v historii stejně jako právě uplynulý týden, kdy mýtný systém předepsal kamionům takřka 183 milionů korun," uvedl René Poruba, pověřený ředitel Ředitelství silnic a dálnic, které je provozovatelem elektronického mýtného systému v České republice.

Za zvýšením stojí především zvyšování sazeb za ujetý kilometr u méně ekologických vozidel. Ty kromě vozidel splňujících ekologickou třídu Euro V. a vyšší vzrostly o čtvrtinu.

Podle Čočka je ale letošní předpoklad ministerstva financí, které celoroční výběr za mýtné odhadlo na 10,2 miliardy korun, neuskutečnitelný. Loni výnosy z mýtného dosáhly zhruba 8,13 miliardy korun a podle aktuálních výsledků nebude na dohadovanou částku nárůst na mýtných výběrech stačit.

Meziroční růst výběrů v lednu dosáhl 10,6 procenta, únorový byl o půl procentního bodu vyšší, ale v březnu se dynamika nárůstu snížila na 6,68 procenta, vyplývá ze statistik mýtného systému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy