Mzda v Česku vzrostla za sedm let o 41 procent

Redakce EKO
19. 9. 2008 11:55
V Evropské unii se zvýšila pouze o osm procent

Praha - Češi se snaží dohonit Evropu ve výši mezd. Zatímco v Česku jsme si za posledních sedm let polepšili o 41 procent, lidé pracující v EU pouze o osm procent.

Průměrná hodinová mzda u nás však za západní Evropou nadále zaostává.

Nejvyšší hodinové mzdy, které dosahují až 533 procent českého průměru, mají podle loňských statistik v Dánsku. Dále následuje Irsko a Velká Británie.

Nejméně vydělávají Bulhaři

Naopak nejnižší hodinovou mzdu mají stále v Bulharsku. "Tamějších 35 korun na hodinu je pouhých 30 procent českého průměru," uvádí analýza Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nominálně stouply průměrné hodinové mzdy v Česku od roku 2000 z 71,3 koruny na 117,4 koruny, tedy o 65 procent. Při přepočtu na eura je nominální růst díky posilování koruny ještě vyšší - 111 procent.

Více si vydělají v Pobaltí

Obdobná situace je podle analýzy na Slovensku, kde mzda v průměru stoupla o 84 procent z 70,8 slovenské koruny na 130,4 koruny. V přepočtu na eura činil nárůst 132 procent.

Lépe na tom jsou pouze pobaltské státy. V Lotyšsku se průměrná reálná hodinová mzda od roku 2000 zvýšila o 86 procent, Estonsku o 74 procent a v Litvě o 57 procent. Dařilo se i Rumunsku, kde byl nárůst dokonce 80 procent.

V souvislostech:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy