Moravské školy a firmy se sdružují pro špičkovou výrobu

Karel Toman
2. 6. 2009 19:00
Klastrů přibývá - pro zvýšení konkurenční výhody
Foto: JRC

Olomouc - Nový klastr pro vývoj medicinální a biologické chemie vznikl za podpory vládní agentury CzechInvest v Olomouci. Jmenuje se MedChemBio a je jediný svého druhu v zemi.

Zaměří se na výzkum protinádorových látek a látek pro léčbu infekčních nemocí a chce sdružit všechny firmy a instituce pracující v oboru.

V Česku klastrů přibývá a daří se jim i na Moravě. Podrobněji se o tom, co je klastr, dočtete v boxu V jednotě je síla.

„Obor medicinální a biologické chemie má v České republice obrovský potenciál," je přesvědčena pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.

Před dvěmi týdny si například čeští dodavatelé dovezli z největšího biotechnologického veletrhu světa BIO 2009, který se konal v USA, přes třicet konkrétních nabídek od firem z celého světa.

Firmy získají nové vědecké pracoviště

„Založení klastru MedChemBio je proto skvělým krokem k dalšímu rozvoji tohoto odvětví u nás," tvrdí Rudyšarová.

MedChemBio pomáhá začínajícím firmám, a umožní přitom přenos vědeckých výsledků přímo do výroby. V rámci nového klastru vznikne mimo jiné i pracoviště pro testování účinnosti a bezpečnosti nově objevených látek.

V jednotě je síla

  • Klastr je všestranně výhodné partnerství firem, vysokých škol a regionálních institucí, které má pro všechny jeho členy společné přednosti.
  • Společnosti sdružené v klastru si sice navzájem konkurují. Jsou ale zároveň nuceny řešit podobné problémy, jako je vzdělávání zaměstnanců, přístup k dodavatelům, spolupráce s vývojovými pracovišti nebo peníze na výzkum.
  • Spojením mohou tato svá individuální omezení překonat a získat konkurenční výhodu, kterou konkurence mimo klastr jen těžko dožene.

„Díky soustředění přístrojového vybavení a lidského potenciálu je možné provádět výzkum efektivněji než v izolovaných laboratořích," vysvětluje jeden ze zakladatelů uskupení Marián Hajdúch z Lékařské fakulty olomoucké Univerzity Palackého.

Stejně vidí věc i Jiří Herinek, ředitel Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci, kde dnes klastr, který spoluzakládal, sídlí.

Členy klastru MedChemBio jsou kromě olomoucké univerzity také pražský Ústav organické chemie a biochemie a několik nových firem.

Zlín plasty, Olomouc nanotechnologie

„Ve světě se podobná spojení vědeckých pracovišť se specializovanými malými společnostmi na jednom místě osvědčila," upozornila Xenia Svobodová ze společnosti Circle Line Associates, spol. s.r.o, které je součástí klastru.

V Česku vzniklo už přes třicet klastrů, které jsou teď v různém stádiu vývoje; některé „usnuly" ve fázi příprav, například Automobilový klastr Středočeského kraje.

Z těch fungujících je podobně ambiciózní jako MedChemBio třeba Plastikářský klastr ve Zlíně, který se chce stát „českým centrem inovativního zpracování plastů". Je podporovaný lokálními firmami a špičkovým vývojovým pracovištěm Univerzity Tomáše Bati.

Cestou, jak firmám v oboru pomoci „prorazit na globální trhy", chce být i Český nanotechnologický klastr opět se sídlem v Olomouci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy