Moody´s snížila výhled pro český bankovní systém

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 12. 2011 20:45
Ceské banky ale mají tlusté kapitálové polštáře a stabilní základnu vkladů

Praha - Mezinárodní ratingová agentura Moody´s snížila výhled pro český bankovní systém ze stabilního na negativní.

Vysvětlila to ekonomickým útlumem v Evropě, který může vést k dalšímu snížení kvality aktiv a ziskovosti bank. Riziko pro české banky plyne i z toho, že většina z nich má vlastníky v zemích eurozóny, které ohrožuje dluhová krize.

"Změna výhledu odráží v prvé řadě náš názor že provozní prostředí bank se kvůli všeobecnému ekonomickému útlumu v EU zhorší," uvedla agentura. Podle ní ale mají české banky tlusté kapitálové polštáře a stabilní základnu vkladů.

Zátěžové testy

Růst české ekonomiky podle Moody´s letos zpomalí na 1,9 procenta a příští rok na 0,6 procenta.

To povede k dalšímu zhoršování úvěrové kvality poté, co podíl nesplácených úvěrů vzrostl do konce června na zhruba šest procent z necelých tří procent na konci roku 2007.

Poslední zátěžové testy bankovního sektoru v Česku, které tento týden zveřejnila Česká národní banka, ukázaly jeho dostatečnou stabilitu vůči případným negativním šokům. Kapitálová vybavenost celého odvětví je lepší než v řadě zemí Evropské unie a české banky by vydržely i výrazně zátěžový scénář.

Zahraniční vlastnictví

Moody´s ale upozornila na rizika plynoucí z toho, že většina českých bank má vlastníky ze zemí eurozóny.

"Kapitalizace českých bank se sice v minulých letech díky zadržování zisků zvyšovala, systém je však z většiny v zahraničním vlastnictví, což může v současném nejistém ekonomickém prostředí vyvolávat rizika," uvedla agentura.

České banky podle ní mohou čelit tlakům na to, aby dodávaly svým západoevropským mateřským institucím potřebný kapitál.

"ČNB bedlivě hlídá celkové zdraví bankovního sektoru i tok peněz od českých dcer k jejich zahraničním mateřským bankám," řekl v reakci na krok Moody´s mluvčí ČNB Marek Petruš.

"Průměrná angažovanost českých bank vůči zahraničním mateřským bankovním skupinám se dlouhodobě pohybuje hluboko pod stanoveným 25procentním limitem," podotkl.

Dodal, že vývoj této angažovanosti je dlouhodobě pod pečlivým dohledem ČNB a banky musí mimo jiné ČNB předem oznamovat takové plánované transakce, které by měly na angažovanost a likviditu významný vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy