Mittal na kolenou? V Ostravě zhasne předposlední pec

Petra Sasínová
11. 5. 2009 15:39
Největší ocelářská firma světa dál tlumí výrobu v Ostravě. Nechá tam funkční jedinou vysokou pec
Ze čtyř vysokých pecí, které světový ocelářský gigant vlastní v Ostravě, už zůstane v provozu pouze jedna
Ze čtyř vysokých pecí, které světový ocelářský gigant vlastní v Ostravě, už zůstane v provozu pouze jedna | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - ArcelorMittal Ostrava plánuje na příští týden odstavení třetí ze čtyř vysokých pecí.

V novodobé historii huti je to mimořádná událost. Svědčí o tom, jak vážně postihla krize největší ocelářskou společnost světa.

"Nepmatuji, že by někdy jela jen jedna pec. Snad v době výstavby, ale to jsem nezažil. Od roku 1992 jely vždy nejméně tři vyoské pece. A od roku 2005 byly v provozu nějakou dobu všechny čtyři," řekl Aktuálně.cz šéf jedné z pěti odborových organizací při ArcellorMittal a dlouholetý zaměstnanec huti Josef Lejsek.

Jako odborář zastupuje zájmy zaměstnanců závodu Vysoké pece. Potvrdil, že odstavení předposlední pece firma zatím ohlásila na 18. a 19. května.

Po mnoha letech si obyvatelé Ostravy všímají, že nad "Mitálem", dosud jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v Česku, už není typický "šedo-hnědý poklop". Kouří jen několik málo komínů. Také nádraží v Ostravě-Kunčicích, jež bývalo plné nákladních vlaků, zeje prázdnotou.

"Situace je velmi vážná. Všichni máme vážné obavy z budoucnosti," řekl další odborářský boss Stanislav Chmelík.

Týdeník Euro minulý týden napsal, že firmě ArcelorMittal Ostrava hrozí drastický technologický útlum s případným přesunutím některých činností do Polska, anebo prodej. "Majitel vyjednává o prodeji čínským investorům," uvedl týdeník Euro.

Zůstane výroba oceli v Ostravě zachována?
Zůstane výroba oceli v Ostravě zachována? | Foto: Ondřej Besperát

Konec huti v Ostravě, sociální katastrofa?

"Všechno to sledujeme s vážnými obavami. Vedení nás ujišťuje, že to zatím nehrozí," uvedl odborář Chmelík. "Kdyby se huť uzavřela, byla by to pro Ostravsko sociální katastrofa."

"V ostravské fabrice pracuje stále šest a půl tisíce lidí. S dodavatelskými firmami by přišlo v případě uzavření huti o zaměstnání až deset tisíc lidí," řekl Chmelík.

Na ostravskou výrobu navazují také dceřiné společnosti. Například Válcovny plechu Frýdek-Místek, bývalý Jäkl Karviná.

Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová potvrdila, že se odstávka chystá.

"V současné době fungují dvě vysoké pece na asi padesát procent. Bude ekonomičtější, když pojede po přechodnou dobu jen jedna pec na devadesát pět až sto procent," vysvětlovala.

"Neznamená to však, že dojde k dalšímu snížení výroby," řekla Breiová. Uvedla, že další omezení čeká koksárenské baterie, které jsou v továrně tři. Zatím jedou dvě, ale plánuje se odstavení další.

"V každém případě jde o taková technologická opatření, která umožní, aby se dočasně uzavřené provozy mohly po odeznění krize znovu otevřít," řekla.

Breiová ale popřela, že by vedení společnosti vyjednávalo o přesunutí výroby do Polska, o uzavření továrny, nebo o prodeji Číňanům.

Společnost ArcelorMittal Ostrava, která nyní funguje asi na třicet procent, od letošního ledna propustila bezmála tisíc zaměstnanců. "Další propouštění zatím není v plánu," řekla Breiová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy