Mikulovskou dálnici kritizuje Brusel, zatím nezasáhne

Tomáš Fránek
13. 8. 2009 7:35
Evropská komise čeká na rozhodnutí tuzemských soudů
Kdy bude R 52 konečně spojovat Brno s Mikulovem stále není jasné.
Kdy bude R 52 konečně spojovat Brno s Mikulovem stále není jasné. | Foto: JMK

Brusel/Brno - Evropská komise zatím nepodnikne proti Česku žádné kroky v případu plánováné dálnice mezi Brnem a Mikulovem. Chce počkat až na rozhodnutí soudů v Česku, které plán posuzují.

Ale komise zároveň ve svém stanovisku uvedla, že územní plán Břeclavska, který projekt silnice R52 přes Pálavu a Mikulov do Vídně obsahuje, nebyl schválen podle práva Evropské unie.

Při schvalování plánu podle komise Jihomoravský kraj postupoval podle starého, již v té době zrušeného zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí. Tím se mimo jiné kraj vyhnul hodnocení variant dálničního spojení Brna s Vídní.

Komise, která dostala stížnost na postup úřadů od nevládních sdružení a starostů nesouhlasících s trasou přes Mikulov, ale nyní nezasáhne. "Není na komisi, ale na vnitrostátních soudech, aby rozhodly," napsala ve stanovisku komise pro evropského ombudsmana Nikiforose Diamandourose. Ten celý případ také posuzuje.

Územní plán Břeclavska má nyní na stole Nejvyšší správní soud, kam se celý případ vrátil z Ústavního soudu.

Kraj ale žádné pochybení nevidí. Krajská radní Anna Procházková čeká, že soud rozhodne ve prospěch politiků a plán bude platit dál.

Stavbu a trasu silnice mezi Brnem a Mikulovem už ostře kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, který ji označil za riskantní investici. Na nezákonný postup kraje při schvalování územního plánu upozornil také veřejný ochránce práv Otakar Motejl.  Jeho názory potvrdila také právní kancelář, kterou požádalo ministerstvo dopravy o posouzení celého problému.

Na Územní plán Břeclavska odkazuje i nově pořizovaný územní plán Jihomoravského kraje, takzvané Zásady územního rozvoje. Podle nevládních sdružení si kraj znovu zadělává na problémy.

"Jihomoravský kraj se chystá zopakovat zásadní nezákonnosti, ke kterým došlo při pořizování územního plánu Břeclavsko a tím ohrožuje další rozvoj kraje," řekl Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.

Spory o dálnici se vlečou už několik let. Vláda Mirka Topolánka rozhodla, že se postaví jak silnice do Mikulova, tak obchvat Břeclavi a jeho napojení k rakouským hranicím.

Rakušané už svoji část dálnice staví, do Mikulova ji chtějí dovést v roce 2013. Kdy se dostaví silnice na české straně, není jasné, stavby se totiž mohou dotknout úsporná opatření vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy