Microsoft konkuruje Googlu, nabídne Office zadarmo

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 7. 2009 13:50
Sada Office bude dostupná online na internetu
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Softwarový gigant Microsoft odpověděl firmě Google na konkurenční produkt Docs. Trvalo mu to jen několik dní.

Nyní oznámil, že během příštího roku nabídne na serverech Microsoftu k dispozici online kancelářský balík Office. Informoval o tom americký zpravodajský portál CNN.

Původně se hovořilo o tom, že Microsoft tuto novou službu poskytne v rámci svého portálu pouze platícím zákazníkům. Nyní ale vyrovnává náskok Google, který před pár dny ohlásil práci na novém, bezplatném operačním systému pro notebooky.

"Microsoft byl donucen poskytnout produkt zadarmo jako odpověď na Google Docs," uvedla analytička společnost Forrester Research Sheri McLeish. "Na tomto trhu je velká konkurence a Microsoft měl příležitost dostat se o krok napřed před Google tím, že nabídl lepší produkt."

Google Docs umožňuje vytvářet, upravovat a sdílet na internetu textové dokumenty, tabulky i prezentace.

Kancelářské balíky nabízí nejen Google, ale také například FlySuite, ThinkFree nebo Zoho či gOffice. Jaký rozsah funkcí bude balík mít, zatím není zcela jasné, půjde pravděpodobně o nejzákladnější verzi. Nicméně konkurence mezi dvěma giganty na trhu - Microsoftem a Googlem - se tímto krokem ještě vyostřila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy