Mezi půjčkou a úvěrem je rozdíl

Adam Pešek
9. 5. 2011 19:29
Mezi půjčkou a úvěrem je podstatný rozdíl, aniž si to řada lidí uvědomuje
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Úvěr a půjčka nejsou to samé, jak se stále řada lidí domnívá. A ani lidové: „půjčka je od souseda, úvěr od banky" neplatí úplně doslova. Pro rozlišení je totiž zásadní právní forma a zároveň předmět transakce.

Půjčka se nemusí vždy týkat jen peněz, jejím předmětem může být i libovolný hmotný majetek. Vždy jsou ale předem dohodnuty podmínky, jako je doba splácení a případná výše úroků či jiných odměn. Smlouva samotná pak může vzniknout až samotným předáním předmětu, jedná se tedy o tzv. smlouvu reálnou.

Zato úvěr se týká čistě jen finančních prostředků a smlouva o něm může vzniknout, aniž by následně došlo k předání určité částky. Věřitel se pouze zavazuje k poskytnutí obnosu do dohodnuté výše, pokud ho o ně dlužník požádá. Když tak dlužník učiní, musí půjčené peněžní prostředky vrátit i s úroky.

Poslední rozdíl je pak v tom, od koho si vlastně půjčujete. Úvěr vám může poskytnout jen někdo, jehož předmětem podnikání je taková činnost. Půjčku můžete uzavřít s kýmkoliv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy