Metanol zničil rum i vodku. Hospody dál ovládá strach

Tomáš Fránek
12. 2. 2013 7:04
Metanolová aféra přinesla likérkám ztráty ve stovkách milionů korun
Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Metanolová aféra přinesla firmám stamilionové ztráty, lidé přestali kupovat především vodku a rum.

Některé menší likérky ještě stále neobnovily výrobu. Ztráty a nejhorší hospodářské výsledky za desetiletí počítají i velcí a tradiční výrobci lihovin. Vyplývá to z prvních zveřejněných výsledků likérek a také statistik celníků.

Tvrdý dopad aféry, při které v Česku zemřelo 40 lidí, cítí výrobci vodky a rumu. Tedy lihovin, ve kterých se metanol objevil v největším množství. Na neschopnost státu bojovat s nelegálním alkoholem přitom doplatili všichni.

Vodku a rum si lidé raději nedají

„Trh se propadl o deset procent, na metanolové aféře prodělali všichni výrobci," uvedl Jiří Janoušek, který zastupuje jak Stock Plzeň, tak Unii výrobců a dovozců lihovin. Ta sdružuje většinu velkých výrobců lihovin v Česku.

V Česku se v roce 2011 prodal tvrdý alkohol za více než 20 miliard korun. Ztráty způsobené prohibicí a metanolovou aférou se v roce 2012 počítají na stovky milionů až jednotky miliard korun.

Například likérka Fruko-Schulz kvůli prohibici prodělala více než 20 milionů korun, jde o nejhorší výsledek firmy za posledních dvacet let. Může za to především propad prodeje tuzemáku, jeho prodeje klesly o 35 procent. 

"Tuzemák to odnesl nejhůře. Lidi nevnímají, jestli to je tuzemák z Božkova, nebo z Fruka, nebo od Draka. Ta značka je tak zdevastovaná, že lidi ho zatím nekupují," uvedl šéf firmy Josef Nejedlý.

Další výrobci zase potvrzují propady prodeje u vodky. Lidé si rum nebo vodku nedají především v restauracích, v obchodech je pokles prodejů menší.

Ztráty v řádech desítek milionů korun počítají i další velcí výrobci. Vizovická likérka Rudolf Jelínek tak podle slov svého generálního ředitele Pavla Dvořáčka loni spadla po 13 ziskových letech do ztráty.

Pokles potvrzují celníci

„Ztráty v období prohibice jsou ve stovkách milionů korun na tržbách a ztráta renomé celého lihovarnického odvětví u českých konzumentů a v zahraničí je nevyčíslitelná," uvedl ředitel společnosti Granette Starorežná, druhé největší likérky v Česku, Pavel Kadlec.

Také likérky na severu Moravy, kde je nejvíc malých a středních výrobců, potvrzují výrazný pokles výroby, některé likérky zatím nezahájily nebo už přerušily výrobu. Z patnácti likérek tak tři zatím nevyrábí vůbec, další propustily část lidí.

Celkový pokles výroby přitom potvrzují také čísla od celníků. V loňském roce tak bylo vydáno o třináct procent méně kolků. To znamená, že v roce 2011 například celníci na severu Moravy vydali 5,32 milionu kusů, loni to bylo jen 4,66 milionu kolků.

Tržby likérek tak zatím zachraňuje vývoz. Třeba společnosti Granette Starorežná vzrostl export na 11 % celkové produkce. Také společnost Fruko-Schulz se chce zaměřit víc na export.

Lidé kupují dražší zahraniční značky

Tržby tuzemských obchodníků z prodeje tvrdého alkoholu klesly loni i v důsledku aféry s otravami metylalkoholem a dočasné prohibici meziročně o 12 procent.

Aféra navíc zrychlila přesun spotřebitelů od domácích a levnějších k zahraničním a dražším lihovinám. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Nielsen.

Absolutní loňský propad tržeb za kategorie brandy, hořké bylinné likéry, koňaky, likéry, rumy, vodky a whisky dosáhl 680 milionů korun. Sledovaní obchodníci za tvrdý alkohol utržili 5,15 miliardy korun.

Analýza zahrnuje prodeje v tuzemských supermarketech, hypermarketech a diskontech, nejsou v ní údaje o prodejích v řetězci Makro, malých prodejnách, čerpacích stanicích a v gastronomii.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy