Metanol zničil rum i vodku. Hospody dál ovládá strach

Tomáš Fránek
12. 2. 2013 7:04
Metanolová aféra přinesla likérkám ztráty ve stovkách milionů korun
Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Metanolová aféra přinesla firmám stamilionové ztráty, lidé přestali kupovat především vodku a rum.

Některé menší likérky ještě stále neobnovily výrobu. Ztráty a nejhorší hospodářské výsledky za desetiletí počítají i velcí a tradiční výrobci lihovin. Vyplývá to z prvních zveřejněných výsledků likérek a také statistik celníků.

Tvrdý dopad aféry, při které v Česku zemřelo 40 lidí, cítí výrobci vodky a rumu. Tedy lihovin, ve kterých se metanol objevil v největším množství. Na neschopnost státu bojovat s nelegálním alkoholem přitom doplatili všichni.

Vodku a rum si lidé raději nedají

„Trh se propadl o deset procent, na metanolové aféře prodělali všichni výrobci," uvedl Jiří Janoušek, který zastupuje jak Stock Plzeň, tak Unii výrobců a dovozců lihovin. Ta sdružuje většinu velkých výrobců lihovin v Česku.

V Česku se v roce 2011 prodal tvrdý alkohol za více než 20 miliard korun. Ztráty způsobené prohibicí a metanolovou aférou se v roce 2012 počítají na stovky milionů až jednotky miliard korun.

Například likérka Fruko-Schulz kvůli prohibici prodělala více než 20 milionů korun, jde o nejhorší výsledek firmy za posledních dvacet let. Může za to především propad prodeje tuzemáku, jeho prodeje klesly o 35 procent. 

"Tuzemák to odnesl nejhůře. Lidi nevnímají, jestli to je tuzemák z Božkova, nebo z Fruka, nebo od Draka. Ta značka je tak zdevastovaná, že lidi ho zatím nekupují," uvedl šéf firmy Josef Nejedlý.

Další výrobci zase potvrzují propady prodeje u vodky. Lidé si rum nebo vodku nedají především v restauracích, v obchodech je pokles prodejů menší.

Ztráty v řádech desítek milionů korun počítají i další velcí výrobci. Vizovická likérka Rudolf Jelínek tak podle slov svého generálního ředitele Pavla Dvořáčka loni spadla po 13 ziskových letech do ztráty.

Pokles potvrzují celníci

„Ztráty v období prohibice jsou ve stovkách milionů korun na tržbách a ztráta renomé celého lihovarnického odvětví u českých konzumentů a v zahraničí je nevyčíslitelná," uvedl ředitel společnosti Granette Starorežná, druhé největší likérky v Česku, Pavel Kadlec.

Také likérky na severu Moravy, kde je nejvíc malých a středních výrobců, potvrzují výrazný pokles výroby, některé likérky zatím nezahájily nebo už přerušily výrobu. Z patnácti likérek tak tři zatím nevyrábí vůbec, další propustily část lidí.

Celkový pokles výroby přitom potvrzují také čísla od celníků. V loňském roce tak bylo vydáno o třináct procent méně kolků. To znamená, že v roce 2011 například celníci na severu Moravy vydali 5,32 milionu kusů, loni to bylo jen 4,66 milionu kolků.

Tržby likérek tak zatím zachraňuje vývoz. Třeba společnosti Granette Starorežná vzrostl export na 11 % celkové produkce. Také společnost Fruko-Schulz se chce zaměřit víc na export.

Lidé kupují dražší zahraniční značky

Tržby tuzemských obchodníků z prodeje tvrdého alkoholu klesly loni i v důsledku aféry s otravami metylalkoholem a dočasné prohibici meziročně o 12 procent.

Aféra navíc zrychlila přesun spotřebitelů od domácích a levnějších k zahraničním a dražším lihovinám. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Nielsen.

Absolutní loňský propad tržeb za kategorie brandy, hořké bylinné likéry, koňaky, likéry, rumy, vodky a whisky dosáhl 680 milionů korun. Sledovaní obchodníci za tvrdý alkohol utržili 5,15 miliardy korun.

Analýza zahrnuje prodeje v tuzemských supermarketech, hypermarketech a diskontech, nejsou v ní údaje o prodejích v řetězci Makro, malých prodejnách, čerpacích stanicích a v gastronomii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy