Megakomplex na Lipně dostal zelenou, stát je pro

Tomáš Fránek
12. 8. 2009 18:20
Rekreační areál se stovkami lůžek bude na sedmnácti hektarech, ministerstvo pro něj stanovilo 82 podmínek
Foto: SUPERMAPY.CZ

Lipno - Jeden z největších projektů v tuzemském cestovním ruchu, miliardová investice rakouské společnosti do výstavby rozsáhlého rekreačního parku a nového přístavu na Lipně, získala po třech letech jedno z nejdůležitějších rozhodnutí.

Projekt totiž konečně získal souhlas Ministerstva životního prostředí. To slouží jako jeden z rozhodujících podkladů pro vydání územního a stavebního rozhodnutí.

Podle stanoviska ministerstva nejsou rizika výstavby parku na Šumavě natolik velká, aby poškodila přírodu. Ministerstvo ale investorovi určilo 82 podmínek, které musí výstavbu a provoz celého střediska provázet. Jde například o ochranu některých lokalit, omezení provozu přístavu nebo hlukové normy.

Bacha na tetřívka

"Do provozního řádu rekreačního parku zakotvit zákaz pořádání hromadných sportovních a rekreačních aktivit v období duben- červen z důvodu snížení vlivu na období toku tetřívka," zní jedna z podmínek.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

  Rekreační areál bude na téměř sedmnácti hektarech, počítá s apartmány se stovkami lůžek, restauracemi a sportovišti. V novém přístavu bude moci zakotvit na 40 lodí.

  Celý projekt vyvolal protesty, které oddálily zahájení výstavby. Firma původně představila a nechala posuzovat oba záměry samostatně. To však vyvolalo vlnu nevole, podle ekologů i občanských sdružení se záměry měly posoudit dohromady - tedy jaký budou mít společně vliv na dopravu, životní prostředí i kvalitu života v lokalitě.

  S tím ministerstvo souhlasilo a celý proces se musel opakovat.

  Podle zástupců ekologických hnutí tak nebude mít celý projekt slibovaný vliv na snížení nezaměstnanosti.

  Lipno ráj to na pohled

  "Realizace poškodí provozovatele malých hotelů a penzionů v okolí. V konečném důsledku bude mít výstavba parku spíše negativní dopad na zaměstnanost místních lidí," uvedlo například ve svém stanovisku sdružení Jihočeské matky.

  "Nabízíme obci vybudování infrastruktury, rozvoj turismu a samozřejmě pracovní místa, což je dnes nejdůležitější věc." uvedli při představování projektu zástupci investorské firmy UBM Bohemia.

  Lipno patří mezi nejvyhledávanější turistické lokality v Česku. Do cestovního ruchu v okolí Lipenského jezera už přitom v předchozích letech šly stovky milionů korun. Nejvyšší investicí bylo vybudování areálu Mariny Lipno se třemi sty apartmány, kam míří tisíce především Nizozemců a Němců ročně.

   

   

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  Právě se děje

  před 7 hodinami

  Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

  Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

  Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

  Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy