Mazda koupí hybridní technologii pro své vozy od Toyoty

Radek Pecák Radek Pecák
29. 3. 2010 11:51
Koupit technologii Toyoty bylo rychlejší než čekat na vývoj Fordu
Podobný hybridní systém, jaký funguje v Toyotě Prius, bude využívat i Mazda
Podobný hybridní systém, jaký funguje v Toyotě Prius, bude využívat i Mazda | Foto: Aktuálně.cz

Tokio - Hybridní technologie, které kombinují klasický benzinový pohon s elektrickým, bude automobilka Toyota dodávat nejen do svých vozů a značce Lexus, ale nově také do nových modelů Mazda.

Hybridní automobily jsou v Japonsku považovány za velice perspektivní. Navíc se díky vládní podpoře velice dobře prodávají. Mazda zatím takový model v nabídce neměla. "Mít takový model pro domácí trh je velice důležité," uvedl podle agentury Reuters při společné tiskové konferenci obou automobilek v Tokiu výkonný viceprezident Mazdy Masaharu Yamaki.

Spolupráce s Fordem trvá

Vůz, který bude kombinovat pohon benzinovým motorem nového typu s hybridní technologií Toyoty, hodlá Mazda představit v roce 2013.

Přestože v oblasti hybridů bude Mazda spolupracovat s Toyotou, i nadále podle Yamakiho zůstává těsně spojená s americkým koncernem Ford, se kterým provozuje některé továrny a některá vozidla obou značek mají společné platformy (například Ford Fiesta a Mazda 2).

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy