Máte účet v zahraničí? Úřady o tom vědí

Dušan Klimeš
16. 3. 2006 0:00
Praha - Pokud máte účet v některém státě Evropské unie, čeští úředníci o tom mají informace.

Od poloviny minulého roku totiž mají banky v EU povinnost nahlašovat jména a výši úroků z účtů cizích státních příslušníků, a to právě úřadům státu, kde má majitel účtu trvalé bydliště. Poprvé tuto zprávu přinesly počátkem měsíce Hospodářské noviny.

Jestli má například občan České republiky účet u Deutsche Bank v Německu a tato banka mu vyplatí deset euro na úrocích, finanční úřad v Česku se o tom dozví. Naopak pokud Belgičan má účet u české banky, zprávu o tom dostane příslušný úřad v Belgii.

A důvod? Úroky z účtů v zahraničí totiž nemají občané zdaněny a měli by je tak sami nahlásit v rámci svého daňového přiznání a zdanit je doma.

Úřady se díky tomuto zákonu dozví většinu osobních údajů. Mezi nimi je samozřejmě jméno a příjmení, datum a místo narození, DIČ, pokud se jedná o firmu, adresa bydliště a údaje o úrokovém příjmu.

Zákon je nad bankovním tajemstvím

Ochraně, které se těší bankovní tajemství, to však údajně neodporuje.

"Na všechny bankovní obchody, peněžní služby bank, včetně stavů na účtech a depozit, se vztahuje bankovní tajemství. Bankovní tajemství je prolomeno pouze v zákonem stanovených případech, kdy banka i bez souhlasu svého klienta může podat zprávu o záležitostech týkajících se klienta," sdělila deníku Aktuálně.cz Helena Matuszná z České spořitelny.

A tak tedy sice dochází k "prolomení" bankovního tajemství, ovšem zákonným a schváleným způsobem.

V Poslanecké sněmovně jsou nyní připraveny k podpisu mezinárodní smlouvy, které rozšiřují působnost této normy i za hranice EU. Osobní údaje budou tak poskytovány i ze zemí jako Švýcarsko, Holandské Antily, závislé území Spojeného království Montserrat, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Guernsey, Jersey či ostrov Man.

Toto nařízení vstoupilo v platnost už od loňského 1. července. Finanční úřady tak při kontrole daňových přiznání za rok 2005 budou mít pouze částečné údaje. Přesto budou jasně vědět, jestli občan či firma měli úrokové příjmy ze zahraničních účtu a jestli je nahlásili.

Foto: Aktuálně.cz

Raději přiznat

Povinnost přiznat příjmy z úroků existuje již od roku 1992. Nyní však budou mít úřady seznam majitelů těchto zahraničních účtů. Jak může finanční úřad postupovat v případě, že občan ve svém přiznání úroky zamlčí, popsala Helena Matuszná:

"V případě, že občan uzná pochybení, doplatí daň včetně alikvotního penále. Za předpokladu, že by dotyčný odmítal uznat svou povinnost, může finanční úřad využít všech svých pravomocí k vymožení daně, například finanční kontroly," uvedla.

U účtů, které má občan v domovském státě, kde je daňovým rezidentem, je zákonná praxe taková, že mu je úrok zdaněn přímo bankou a následně odveden státu. Pouze podnikatelské subjekty musí své úroky dodanit v rámci svého ročního vyúčtování.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy