Maso s dioxiny snědli na Ústecku. Bylo ho 4,5 tuny

Tomáš Fránek
14. 1. 2011 19:00
Rozbourané a balíčkované vepřové maso směřovalo do Ústeckého a také Středočeského kraje
Foto: Reuters

Brno - Česko už ví, kolik se do země dostalo z Německa vepřového masa, ve kterém mohl být rakovinotvorný dioxin.

Na přelomu loňského a letošního roku bylo z Německa dovezeno celkem 4500 kilogramů vepřového masa. Spotřebitelé ho zřejmě už víceméně snědli.

"Rozbourané a balíčkované vepřové maso směřovalo do Středočeského a Ústeckého kraje. Podle našich poznatků již bylo distribuováno a zřejmě snědeno, protože směřovalo především do podniků veřejného stravování," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Duben.

Není nebezpečí

Ten uvedl, že lidé nemají důvod k panice, protože dioxin je nebezpečný tehdy, pokud ho člověk požívá delší dobu a může se v těle hromadit. "Expozice musí trvat delší dobu. Jednorázové požití člověka neohrozí," řekl.

Němci oznámili, že se maso dostalo do Česka a Polska z jedné farem, kde zvířata krmili kontaminovaným krmivem.

Nespolupráce s Němci

Hlavní polský veterinář v pátek podle agentury DPA oznámil, že do Slezska bylo z Německa prodáno asi 1,5 tuny potenciálně kontaminovaného vepřového masa.

Úřady podle něj nyní dodávky masa kontrolují podrobněji, dál ho však do Polska pouštějí. "V současnosti není uzavírka pro Německo nutná," řekl.

Čeští veterináři také zkritizovali německé kolegy za špatnou komunikaci ohledně možného dovozu vepřového masa z německého chovu kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem.

Informace o dovozu masa, které mohlo obsahovat dioxin, se čeští odborníci dozvěděli až v pátek odpoledne.

Ministerstvo zemědělství dnes oznámilo, že kontroly v obchodech žádné potraviny s dioxiny nenašly. "Výsledky jsou už například z Prahy, Brna, Tábora i z Ústí nad Labem. Všechny výrobky, u kterých je už testování dokončeno, vyhověly limitům na dioxiny," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.


 

Právě se děje

před 16 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy