Lukoil pronajme své české pumpy, na trhu však zůstane

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
4. 1. 2013 17:00
Pilotním projektem se stane čerpací stanice na pražském Žižkově
Foto: Lukoil

Praha - Ruská společnost Lukoil Czech Republic, která v Česku provozuje řetězec 43 benzinových pump, se chystá k přechodu na franšízingový systém. Čerpačky už nechce provozovat ve vlastní režii, ale postupně je svěří do pronájmu prodejcům, uvedl ve svém pátečním vydání deník Insider.

Lukoil bude pronajatým pumpám propůjčovat značku, určovat marketingovou a obchodní politiku, hospodaření ale bude na nájemci. "Naši provozovatelé to akceptovali a stanou se nezávislými podnikateli pracujícími pod franšízou s hlavičkou Lukoil," cituje Insider šéfa Lukoilu pro střední Evropu a Benelux Bulata Subajeva.

Jako první při přechodu na franšízing přijde na řadu pumpa na pražském Žižkově. Ta bude sloužit jako pilotní projekt. "S novým nájemcem byly projednány všechny smluvní podmínky. Čerpací stanici by měl převzít už nyní v lednu," upřesnil Subajev.

Výsledky Lukoilu za rok 2012 ještě nejsou známé, ale jedna z největších petrochemických firem na světě je v Česku trvale ztrátová. V letech 2009 -2011 v tuzemsku prodělal skoro 150 milionů korun. Nový systém může výrazně srazit firemní náklady.

Čtěte podrobnosti v placeném deníku Insider

Za plánem Lukoilu není jen snaha ušetřit. Co dalšího chystá se svými čerpacími stanicemi ruská firma a kdo z Česka jí je blízko?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy