Lístky do kina zdraží. Je to kvůli zážitku z 3D filmů

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 6. 2011 9:55
Tržby v kinech do roku 2015 mírně porostou, prodeje DVD ale čeká další útlum
Nadšení pro 3D filmy odstartoval Avatar Jamese Camerona.
Nadšení pro 3D filmy odstartoval Avatar Jamese Camerona. | Foto: Bontonfilm

Praha - Diváci jsou sice citliví na zvyšování cen vstupného, za 3D podívanou si ale rádi připlatí. Právě touha po trojrozměrném filmovém zážitku bude v následujících pěti letech tahounem v růstu tržeb filmového průmyslu v Česku.

Předpovídá to poradenská společnost PricewaterhouseCoopers ve své studii. Podle výpočtů odborníků by měl filmový průmysl, který kromě tržeb ze vstupenek do kina zahrnuje i prodej a půjčování filmů na různých nosičích, růst do roku 2015 o 4,9 procenta za rok.

Větší rozšíření 3D filmů podle PwC ovlivní i ceny vstupenek. Ty by měly růst v průměru o 5,2 procenta ročně, ze stávajících 117 korun za lístek na více než 150 korun v roce 2015.

Zájem o 3D filmy bude

"Očekáváme, že zájem o 3D filmy bude takový, že diváci utratí v následujících pěti letech zhruba o 6 procent více než v předchozím roce. Příznivý pro růst tržeb bude i demografický vývoj, hospodářské oživení a očekáváme i větší inzertní aktivitu kin," uvedla Olga Řehořková, specialistka na zábavní průmysl a média ze společnosti PwC ČR.

Horší vývoj předpovídají odborníci v oblasti prodeje filmů zejména na DVD. Ten bude podle nich v příštích letech dál klesat. Propad poptávky by částečně mohly nahradit Blu-ray disky.

Hlavním rysem vývoje v prodeji a půjčování filmů ale bude v následujících letech rozvoj elektronické distribuce.

"Zatímco tradiční půjčovny, kam jsme si chodili pro videokazety či DVD jsou již překonány, online distributoři mění dynamiku filmového průmyslu," dodala Řehořková.

Tento způsob legálního půjčování filmů ale stále negativně ovlivňuje pirátské stahování nelegálních kopií, které snižuje příjmy distributorů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy