Lihoviny budou příští rok dražší. Hlavně Tuzemák

Radek Pecák Radek Pecák
5. 12. 2011 10:36
Hlavním důvodem ke zdražování je podle výrobců zvýšení cen vstupních surovin
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Plzeň, Jindřichův Hradec - O šest procent v průměru zdraží od ledna výrobky největšího výrobce lihovin v ČR, společnosti Stock Plzeň.

Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Důvodem je zdražení vstupních surovin. "Všichni domácí výrobci lihovin čelí v průběhu letošního roku výraznému nárůstu cen u řady důležitých vstupů," uvádí se v prohlášení firmy. Nejvíce zdražil potravinářský líh (až o 25 procent) a cukr. Ten dokonce o 50 procnet. Navíc jsou dražší i obaly a energie.

Do ceny rumu se nejvíce promítne zdražení lihu

„V průběhu celého letošního roku jsme většinu rostoucích nákladů brali na sebe a hledali jsme vnitřní úspory. Nyní jsme ale nuceni přistoupit ke zvýšení cen," uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. 

Zdražení výrobků nebude v celém portfoliu stejné. Nejvíce to kupující pocítí u značky Božkov Tuzemský, jehož cena vzroste téměř o 8 procent.

Zdražení chystají nebo již oznámili i další tuzemští výrobci lihovin. Obchodní náměstek jindřichohradecké společnosti Fruko-Schulz Ladislav Kremlička deníku Aktuálně.cz sdělil, že firma již oznámila odběratelům, že ceny navýší v průměru o 4 procenta. "Důvody zvýšení cen jsou shodné jako v případě Stocku, " dodal náměstek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy