Lidé věří české ekonomice méně než loni

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 8. 2011 9:31
Důvěra spotřebitelů klesla téměř o 3 body, podnikatelé věří ekonomice víc
Propady na burzích poznamenaly i důvěru v českou ekonomiku.
Propady na burzích poznamenaly i důvěru v českou ekonomiku. | Foto: Reuters

Praha - Hrozba druhého dna krize a propady burz na celém světě se projevily na vývoji důvěry v českou ekonomiku. Český statistický úřad v pravidelném průzkumu v srpnu zjistil, že od července se indikátor důvěry snížil o 1,3 bodu.

Ve srovnání s loňským srpnem je tak důvěra o 3,3 bodu nižší, stále je však na vyšší úrovni než uprostřed krize.

Hlavní podíl a poklesu důvěry mají spotřebitelé, u kterých se za měsíc snížila o 2,7 bodu. Ve srovnání s loňským srpnem je spotřebitelská důvěra dokonce o 11,2 bodu níž. Spotřebitelé však zpravidla vždy reagují v průzkumu ČSÚ výrazněji než podnikatelé.

Ti ztratili na důvěře od července pouze jeden bod, ve srovnání s loňskýmm rokem pak 1,4 bodu. „Důvěra se snížila v průmyslu a ve vybraných službách, ve stavebnictví se důvěra nezměnila a v obchodě se zvýšila," uvedl úřad ve zprávě.

Ve stavebnictví je však jako v jediném oboru důvěra ještě níže než v době krize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy