Levná DVD berou Bontonlandu tržby. Loni to bylo 15%

Úspory pomohly Bontonlandu snížit ztrátu, přestože jej krize a záplava levných filmů připravily o 15 procent tržeb.
Jediný typ nosiče, který se loni prodával víc než o rok dřív, byly Blu-ray disky. Ilustrační foto.
Jediný typ nosiče, který se loni prodával víc než o rok dřív, byly Blu-ray disky. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ekonomická krize, levná DVD v trafikách srazily v loňském roce tržby největšího českého řetězce s hudbou a filmy o 15 procent. Přesto se Bontonlandu podařilo snížit ztrátu ve srovnání s rokem 2008. Informovala o tom ČTK.

Tržby sítě prodejen poklesly na 376,4 milionu korun oproti utrženým 441,3 milionům v roce 2008. Ztráta společnosti ale klesla ze 7,1 milionu korun na 4,5 milionu v roce 2009.

Největší propad tržeb pocítil Bontonland ve svých 19 prodejnách u DVD nosičů, kterých si lidé koupili o 14,3 procenta méně než o rok dříve, ještě více poklesl zájem o multimédia - o 17, 4 procenta.

U CD nebyl pokles tak silný, pouze o 4,8 procenta a jediným zbožím, o které byl mezi lidmi větší zájem než dřív, byly Blu-ray nosiče, kterých se prodalo o 179 procenta víc než v roce 2008, což souvisí především s technologickým vývojem. Výpadek v tržbách z prodeje DVD však nemohly nahradit

Největším trápením řetězce byl však příliv levných filmů na DVD v trafikách. Ta téměř zastavila prodej katalogových filmových titulů.

"V souvislosti s prodejem příbalů v trafikách došlo k dalšímu poklesu průměrných maloobchodních cen DVD nosičů, a to i u novinkových titulů. To následně přispělo k dalšímu poklesu celkových tržeb," stojí ve zprávě.

Přestože Bontonland už v roce 2008 zavřel pět nejvíce ztrátových prodejen a loni dalších pět prodejen, které podle jeho propočtů nebyly dostatečně perspektivní, bude své impérium letos opět zmenšovat. Letos mají skončit prodejny v Brně, Karlových Varech a Českých Budějovicích, plocha největší prodejny v Paláci Koruna v Praze se zmenší, stejně jako plocha prodejny v centru Brna.

K úsporám má vedení Bontonlandu dobrý důvod - pro letošní rok totiž předpokládá pokles tržeb o dalších 15 procent. „S poklesem tržeb společnost počítá z důvodu přetrvávajícího propadu ekonomiky, celoplošného poklesu maloobchodních tržeb spojených se sníženou poptávkou po spotřebním zboží a dramatického propadu prodejů filmových DVD nosičů," citovala ČTK výroční zprávu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy