Letní dovolená podraží o stovky korun za palivové taxy

Hana Vorlíčková
7. 3. 2008 17:15
Cestovky opět zvedají palivové příplatky
Cestování, ilustrační foto.
Cestování, ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Cestovní kanceláře opět zvedají palivové příplatky k letence. U většiny společností zdraží na letech po Evropě a do některých zemí Afriky o 200 korun na celkových 1790 korun za osobu. 

Většina tuzemských cestovek využívá služeb charterové společnosti Travel Service a ČSA.

"Barel ropy Brent se nyní prodává za 106 amerických dolarů. To je historický rekord. Ke zdražení palivových tax jsme proto museli přikročit," říká například Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku.

CK Fischer zvedne příplatky od pondělí, Čedok od soboty a Exim Tours se chystá zdražit taxy v pondělí nebo úterý.

Vedení Firo tour o vyšší ceně palivových příplatků sice ještě nerozhodlo, podle generálního ředitele firmy ale k jejich navýšení dojde pravděpodobně příští týden. V pátek dopoledne zatím nepadnul konečný verdikt ani v Sunny Days.

Klientů, kteří mají již dovolenou zakoupenou (mají podepsanou s cestovní kanceláří smlouvu), se zdražení poplatků nedotkne.

Čtěte více:

Foto: Josef Poneš
Silnější koruna dovolené u moře nezlevnila
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Cestovky kvůli ropě zdražily až o sedm set korun
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy