Letecký provoz nad Českem se poprvé zmírnil

jem
11. 11. 2009 22:55
Na menším provoze letadel nad Českem se podepsala krize - a méně odbavených letadel na ruzyňském letišti

Praha - Řízení leteckého provozu ve středu oznámilo, že se provoz v českém vzdušném provozu meziročně snížil o 4,5% - na 379 728 letů.

Na Letišti Praha se počet přistání a startů snížil o 9,7 procenta na 90 580. Na vině je slabá letní sezóna. Jinými slovy: na dovolenou létalo méně lidí.

"Letní sezóna 2009 potvrdila prognózami očekávanými trend úbytku provozu v českém vzdušném prostoru, který se začal projevovat v důsledku světové ekonomické recese již na závěr roku 2008," uvedl pro ČTK tiskový mluvčí řízení letového provozu Richard Klíma.

Pozici nejsilnějšího zákazníka ŘLP v případě přibližovacích a letištních služeb si zachovaly České aerolinie.

Zánik letecké společnosti Sky Europe jakožto druhého největšího dopravce na letišti Ruzyně měl na snížení provozu citelný vliv.

Stejně tomu bylo na letištích a v leteckých koridorech po celé Evropě. Dobrou zprávou je, že v celoevropském měřítku patří ČR mezi země s průměrným poklesem provozu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy