Leteckou dopravu čeká kvůli krizi v eurozóně propad

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 12. 2011 16:10
Podle mírného scénáře budou mít aerolinky ve srovnání s letoškem poloviční zisk, hrozí ale i tvrdý propad

Ženeva - Letecké společnosti čeká náročný rok. Jejich zisky by se měly v roce 2012 ve srovnání s letoškem snížit zhruba o polovinu. Informovalo o tom Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje na 240 aerolinek. Ty zajišťují 84 procent veškeré letecké dopravy ve světě.

Za propadem zisků má stát především dluhová krize v Evropě, uvedla ve středu IATA. "Největším rizikem jsou ekonomické nepokoje spojené s neúspěšnými pokusy vyřešit problémy eurozóny," uvádí generální ředitel IATA Tony Tyler.

Ztráty čekají hlavně Evropu

Očekávaný zisk pro příští rok asociace snížila ze 4,9 miliardy dolarů (zhruba 93 miliard Kč) na 3,5 miliardy dolarů (66,3 miliardy Kč).

IATA bere ale v úvahu i možnost, že Evropě vypukne plnohodnotná bankovní krize a recese. A podle tohoto nejhoršího scénáře by letečtí dopravci mohli skončit ve ztrátě, která bude vyšší než 8 miliard dolarů (151,6 miliardy Kč). To by bylo nejvíce od roku 2008, kdy světová finanční krize vypukla.

Největší propad by v tomto případě příslušel evropským společnostem, které mohou vykázat ztrátu až 4,4 miliardy dolarů, následovat má Severní Amerika se ztrátami 1,8 miliardy dolarů. V případě, že bude platit pouze umírněný scénář, by evropští dopravci ztratili 600 milionů dolarů.

Tahounem je východní Asie

IATA rovněž uvedla, že vyhlídky pro letošní rok zůstanou nezměněné. Aerolinky, které asociace sdružuje, mají za rok 2011 vydělat 6,9 miliardy dolarů (přibližně 131 miliard Kč).

Jak ale zdůrazňuje, rozdíly mezi jednotlivými regiony se prohlubují. Nejdynamičtější mají být výsledky aerolinek ve východní Asii a Pacifiku, u kterých IATA očekává zisk ve výši 3,3 miliardy dolarů. Evropští přepravci by měli přispět pouze jednou miliardou dolarů.

Při hodnocení situace v Evropské měnové unii se IATA odvolává na aktuální ekonomický výhled OECD. Organizace pro hospodářskou obnovu a rozvoj na konci listopadu snížila očekávaný růst HDP svých 34 členů z 2,3 procenta na 1,6 procenta. Ekonomika EU by přitom v příštím roce měla růst o 0,2 procenta namísto plánovaných dvou procent.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy