Leteckou dopravu čeká kvůli krizi v eurozóně propad

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 12. 2011 16:10
Podle mírného scénáře budou mít aerolinky ve srovnání s letoškem poloviční zisk, hrozí ale i tvrdý propad

Ženeva - Letecké společnosti čeká náročný rok. Jejich zisky by se měly v roce 2012 ve srovnání s letoškem snížit zhruba o polovinu. Informovalo o tom Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje na 240 aerolinek. Ty zajišťují 84 procent veškeré letecké dopravy ve světě.

Za propadem zisků má stát především dluhová krize v Evropě, uvedla ve středu IATA. "Největším rizikem jsou ekonomické nepokoje spojené s neúspěšnými pokusy vyřešit problémy eurozóny," uvádí generální ředitel IATA Tony Tyler.

Ztráty čekají hlavně Evropu

Očekávaný zisk pro příští rok asociace snížila ze 4,9 miliardy dolarů (zhruba 93 miliard Kč) na 3,5 miliardy dolarů (66,3 miliardy Kč).

IATA bere ale v úvahu i možnost, že Evropě vypukne plnohodnotná bankovní krize a recese. A podle tohoto nejhoršího scénáře by letečtí dopravci mohli skončit ve ztrátě, která bude vyšší než 8 miliard dolarů (151,6 miliardy Kč). To by bylo nejvíce od roku 2008, kdy světová finanční krize vypukla.

Největší propad by v tomto případě příslušel evropským společnostem, které mohou vykázat ztrátu až 4,4 miliardy dolarů, následovat má Severní Amerika se ztrátami 1,8 miliardy dolarů. V případě, že bude platit pouze umírněný scénář, by evropští dopravci ztratili 600 milionů dolarů.

Tahounem je východní Asie

IATA rovněž uvedla, že vyhlídky pro letošní rok zůstanou nezměněné. Aerolinky, které asociace sdružuje, mají za rok 2011 vydělat 6,9 miliardy dolarů (přibližně 131 miliard Kč).

Jak ale zdůrazňuje, rozdíly mezi jednotlivými regiony se prohlubují. Nejdynamičtější mají být výsledky aerolinek ve východní Asii a Pacifiku, u kterých IATA očekává zisk ve výši 3,3 miliardy dolarů. Evropští přepravci by měli přispět pouze jednou miliardou dolarů.

Při hodnocení situace v Evropské měnové unii se IATA odvolává na aktuální ekonomický výhled OECD. Organizace pro hospodářskou obnovu a rozvoj na konci listopadu snížila očekávaný růst HDP svých 34 členů z 2,3 procenta na 1,6 procenta. Ekonomika EU by přitom v příštím roce měla růst o 0,2 procenta namísto plánovaných dvou procent.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy