reklama
 
 

Lesy ČR vykázaly rekordní zisk. Trikem, tvrdí kritici

6. 1. 2011 9:01
Dřevozpracovatelé chtějí na Lesy ČR poslat policii i kvůli působení Pavla Drobila

Hradec Králové - Rok 2010 se stal ekonomicky nejúspěšnějším rokem v celé historii státního podniku Lesy ČR. Mezi lednem až listopadem podnik vykázal historicky nejvyšší hospodářský výsledek ve výši 2, 823 miliardy korun (viz graf).

Podle kritiků jde ale o pouhé "marketingové číslo", jehož struktura je nejasná.

Lesy ČR: zisky zlepšila vyšší cena dřeva

"Proti minulým letům je pozitivem, že došlo k oživení cen dříví," naznačil jeden z důvodů rekordního zisku generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Lesy ČR taky začaly šetřit, seškrtaly například výdaje na reklamu zhruba o 20 milionů.
Podle Zdeňka Valného z Asociace českomoravských dřevozpracovatelů (AČMD) ale Lesy ČR neříkají celou pravdu.

V roce 2010 se Lesy vyrovnávaly s následky povodní a podle kritiků hospodaření státního podniku se tak na zisku výrazně podílí i rozprodej státního majetku v hodnotě 700 milionů.

"Avízovaného zisku dosáhly nepochybně i díky neadekvátním úsporám v oblasti pěstební činnosti a ochrany lesa, údržby cest a dalšího majetku, ale i díky výnosům z finančních operací a masivnímu rozprodeji nemovitostí státu, o čemž takticky mlčí," myslí si Valný z AČMD.

Dřevaři: Lesy si pomohly prodejem majetku a zásob

V roce 2008 prodaly Lesy ČR 244 objektů za 210 milionů korun, pro rok 2009 předpokládal podnik prodej asi 400 objektů za celkovou cenu kolem 400 milionů korun, v roce 2010 firma vypsala soutěž na  prodej 1370 nemovitostí za 700 milionů. To je suma rovnající se celkovému zisku firmy z roku 2008.

"To číslo samo o sobě nevypovídá vůbec o ničem," myslí si o rekordním zisku za rok 2010 také expert Hnutí Duha Jaromír Bláha, podle něj totiž státní Lesy ČR podrobnou strukturu svých zisků nezveřejňují.

"Podle toho co jsem si k tomu zjišťoval u pracovníků Lesů ČR, tak naprostá většina lesních správ se zbavila většiny zásob proti roku předchozímu roku. Jednak to umožnilo počasí, bylo to ale údajně i nařízeno s důvodů zvýšení zisku a ukončení prodeje na odvozním místě," tvrdí Bláha.

Pily měly podle něj také snahu se předzásobit s ohledem na očekávané výpadky dodávek v začátku tohoto roku způsobené nedokončenými tendry na lesnické práce. Lesy ČR tak podle jeho odhadu oproti loňsku prodaly ze zásob řádově o stotisíce kubíků dřeva víc.

Mluvčí Lesů ČR ale odmítá, že by podnik hospodařil nestandardně a péči o les zanedbal.

"Celkový roční objem těžeb přitom v roce 2010 rozhodně nebyl překročen. Lesy ČR loni nově zalesnily části lesů o celkové ploše 10 500 hektarů a vysadily více než 61 milionů sazenic," tvrdí Zbyněk Boublík.

AČMD a Hnutí Duha před Vánoci spolu se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) a Sdružením živnostníků v lesním hospodářství podepsaly výzvu vládě, aby prověřila vliv bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a jeho poradce Martina Knetiga na zadávání veřejných zakázek Lesů ČR.

Sdružení chtějí na Lesy ČR poslat policii

Vyzývají vládu, aby odmítla návrh Koncepce hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012, tak zvanou Dřevěnou knihu, která vznikla v době, kdy Drobil působil v Lesích ČR jako předseda dozorčí rady.

Dřevěná kniha podle signatářů výzvy hrozí hospodářsky poškodit stát a jeho majetek ve prospěch několika málo největších těžařských firem. 

Ve výzvě přitom citují Drobilova poradce Martina Knetiga, který v nahraném rozhovoru s bývalým ředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem řekl: "...co jsem zažil v Lesích vedle Pavla, kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne..".

Kritici koncepce LČR proto vyzvali ministra vnitra Radka Johna (VV), aby inicioval policejní vyšetřování ve státním podniku Lesy ČR.

Ministerstvo zemědělství, pod které Lesy ČR spadají, to ale označilo za „další demagogický trik, podobný jako bylo třeba varování před údajným drancováním lesů."

autor: Karel Toman | 6. 1. 2011 9:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama