Lesy ČR jsou realitní kanceláří kmotříčků, tvrdí kritik

Karel Toman
5. 11. 2012 16:40
Rozhovor se Zdeňkem Valným, bývalým zaměstnancem, dnes hlavním kritikem Lesů ČR
Zdeněk Valný, prezident AČMD
Zdeněk Valný, prezident AČMD | Foto: Břetislav Podolník

Uherské Hradiště - Státní podnik Lesy České republiky hospodaří na úkor budoucích generací. Z lesního podniku se změnil v "realitní kancelář" a jakýsi investiční fond sloužící k vyvádění veřejných peněz do soukromé sféry a politiky přes různé IT a PR zakázky, či právní a poradenské služby.

Tak vidí stav podniku jeho bývalý zaměstnanec a dnes zřejmě jeho nejhlasitější kritik Zdeněk Valný, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů.

V obsáhlém rozhovoru, který poskytl deníku Insider, nevylučuje, že současný chaos kolem Lesů ČR má legitimizovat jeden ze skrytých cílů Dřevěné knihy - částečnou privatizaci státních lesů. Známá jména politiků spojená se skandály Lesů ČR jsou podle něj ve skutečnosti jen "kmotříčci".

Státní podnik Lesy ČR vydělává pro erár nejvíc peněz ve své historii. Přesto kritika na jeho adresu neustále sílí. Jak má tenhle rozpor chápat člověk, který lesnictví vůbec nerozumí?

Na to, abychom mohli rozklíčovat, kde je jádro takzvaného úspěchu Lesů České republiky, bychom se museli podívat na vývoj a obsah výnosů a nákladů. Za rok 2011 uvádí Lesy celkové výnosy kolem 13,3 miliard korun. Když se podíváme do roku 2006, kdy byly výnosy 13,9 miliardy korun, tedy na srovnatelné výši, tak zjistíme, že klíč úspěchu je z velké části v nákladech. A také v dlouhodobě neudržitelných cenách dřeva, které si v tendrech Lesů navrhli sami vítězové, tedy těžební firmy, které tak mají, co chtěly.

A.cz: Co to znamená pro laika?

Že ve státním podniku dochází k nafouknutí určité bubliny, která jednoho dne splaskne, protože ten stav je nadále neudržitelný...

Čtěte celý rozhovor v placeném deníku Insider:
Jakou roli sehrál exministr zemědělství Ivan Fuksa a proč se říká, že z Lesů ČR udělal tak nanejvýš výnosnou realitní kancelář?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy