Legální software je lepší, ale stejně ho raději ukradnu

Ekonomika Ekonomika
13. 9. 2011 10:48
Polovina lidí si myslí, že stahování softwaru z výměnných sítí je legální
Nejčastější formou pirátství je instalace softwaru s na víc počítačů, než povoluje licence.
Nejčastější formou pirátství je instalace softwaru s na víc počítačů, než povoluje licence. | Foto: Reuters

Praha - Lidé si jsou vědomi výhod, které jim poskytuje užívání originálního softwaru, přesto si programy pořizuje 47 procent uživatelů v Česku nelegálně.

Vplývá to ze studie agentury Ipsos Public Affairs, která se na zkušenosti se softwarem a jeho nakupováním ptala respondentů ve 32 zemích světa.

Nejčastějším způsobem šíření pirátského softwaru je jeho instalace na více počítačů, přestože uživatel koupil licenci pouze pro jeden přístroj. Tento zvyk je běžný ve firmách, ale i v domácnostech.

Téměř polovina dotázaných ale považuje za legální i stahování softwaru prostřednictvím P2P sítí. Nákupu v online aukcích důvěřuje dokonce 69 procent dotázaných.

"Výměnné sítě a on-line aukce přetékají pirátským softwarem, který je navíc často zavirovaný či obsahuje škodlivé kódy, které ohrozí soukromí uživatelů. Výsledky výzkumu jen potvrzují, že je třeba se dále věnovat vzdělávání uživatelů," upozorňuje Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA.

Legální je spolehlivější, vědí lidé

I přes tyto zvyky ale lidé na přímý dotaz upřednostňují legální software. Více než tři čtvrtiny dotázaných Čechů jej považují za lepší například v oblasti technické podpory, ochrany proti škodlivým programům, i z hlediska spolehlivosti a funkčnosti.

Přestože dotázaní uznávají nárok na ochranu duševního vlastnictví, softwarové pirátství nepovažují za nic závažného, naopak je podle nich poměrně běžné a hrozící postihy vlastně ani nestojí za zmínku.

"To je ale velký omyl. Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být naopak velmi přísné. České soudy mohou uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše sedmi let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru, kteří se mohou domáhat finanční kompenzace až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru," doplnil Hlaváč.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy